Dziś 80. rocznica Rzezi Wołyńskiej. W całej Polsce organizowane są uroczystości upamiętniające ofiary tzw. 'Krwawej Niedzieli'. Także piotrkowianie zgromadzili się w tym celu przy rondzie u zbiegu ulicy Wojska Polskiego oraz alei 800-lecia, które nosi imię Ofiar Rzezi Wołyńskiej.
Borowa, niewielka miejscowość koło Woli Krzysztoporskiej, położona na jednym z trzech wzniesień kompleksu Gór Borowskich (278,5 m n.p.m.). To w tym miejscu w 1939 r. doszło do tragicznych wydarzeń, które upamiętnia wznoszący się tutaj pomnik.
Pani Maria, która obecnie mieszka w Norwegii opublikowała w mediach społecznościowych wpis, w którym informuje, że weszła w posiadanie wyjątkowego pamiętnika. To niewielki zeszyt, a jego niezwykłość polega na tym, że pierwsze wpisy datowane są na wigilię 1938 roku. Co więcej, dokonano ich w Piotrkowie Trybunalskim. Poszukiwana jest rodzina pani Zofii Kuligowskiej, czyli właścicielki pamiętnika.
Piotrkowski oddział Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach organizuje już XVI edycję PIOTRKOWSKICH TARGÓW OGRODNICZYCH „Pamiętajmy o ogrodach”. Targi te, podobnie jak w ubiegłym roku, rozpoczynają sezon imprez wystawienniczych organizowanych przez ośrodek. Przedsięwzięcie odbędzie się 16 kwietnia 2023 r. (niedziela) na terenach targowych wokół siedziby piotrkowskiego oddziału ŁODR, przy ul. Kasztelańskiej 9 (zamek w Bykach). Oferty wystawców prezentowane będą w godzinach od 8.00 do 16.00.
Kilkaset osób, mimo niesprzyjającej pogody, uczestniczyło w marszu pamięci św. Jana Pawła II w Piotrkowie. Wydarzenie zostało zorganizowane w niedzielę (2 kwietnia), czyli w 18. rocznicę śmierci Karola Wojtyły.
2 kwietnia ( niedziela), w 18. rocznicę śmieci Karola Wojtyły, w Piotrkowie odbędzie się marsz pamięci św. Jana Pawła II. Uczestnicy przemaszerują głównymi ulicami miasta.
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia odbędą się także w Piotrkowie, a zaplanowano je na najbliższą niedzielę.
Losy wielu sulejowskich rodzin mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej, gdyby 11 lutego 1941 r. hitlerowcy nie aresztowali prawie 70 osób w placówce Związku Walki Zbrojnej w Sulejowie. Wszyscy niestety zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń tradycyjnie sulejowianie oddali im hołd.
Medale, odznaki, koszulki i wiele innych gadżetów związanych z piłką ręczną i zapasami będzie można oglądać podczas drugiej wystawy pamiątek sportowych z Piotrkowa. Zbiory będzie można podziwiać w piątek w godz. 11-15 na terenie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
W latach II wojny światowej zginęło mnóstwo osób. Wiele ofiar oddało życie także w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie upamiętniono poległych i zabitych w kilku miejscach. Pomniki znajdziemy w centrum miasta, ale i na jego obrzeżach, gdzie o tragicznej historii przypomina głaz narzutowy.