Artykuły do tagu: pami

Łódzkie Pamięta – wojewódzka inscenizacja Bitwy nad Wartą wrzesień 1939 r. Beleń – Strońsko 3 września 2022 r.
Kierując się zasadą, że pamięć o wydarzeniach łączy przeszłość z przyszłością, a ich odtwarzanie jest doskonałą lekcją żywej historii dla współczesnych pokoleń, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego wraz z Łódzkim Domem Kultury organizują 3 września 2022 r. wydarzenie „Łódzkie Pamięta – Wojewódzka Inscenizacja Bitwy nad Wartą wrzesień 1939 r.” Do udziału w dwudniowych obchodach rocznicy Bitwy nad Wartą zaprasza Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Upamiętniono bohaterów
W poniedziałek, 15 sierpnia, w całej Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej. W 102. rocznicę „Cudu nad Wisłą” upamiętniliśmy w Piotrkowie Trybunalskim pamięć poległych bohaterów.
Będzie renowacja wyjątkowego pomnika
Polskie Termopile - tak historycy nazywają bitwę pod Górą Borowską, która rozegrała się w pierwszych dnia września 1939 roku. Była to jedna z największych bitew Kampanii Wrześniowej i kluczowy punkt obrony Wojska Polskiego w pierwszych dniach hitlerowskiej ofensywy.
Pamiętali o Katyniu i Smoleńsku
Zbrodnia katyńska i katastrofa smoleńska to wydarzenia, które odcisnęły bolesne piętno na losach tysięcy polskich rodzin i miały wpływ na historię Polsk. W niedzielę, 10 kwietnia minęła 12. rocznica katastrofy smoleńskiej, natomiast 13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z okazji tych dwóch rocznic w Kościele pw. św. Floriana w Sulejowie odbyła się msza święta w intencji ofiar, po której przedstawiciele m.in. Sejmu RP i gminy Sulejów złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci.
Uczcili pamięć ofiar mordu katyńskiego
Uroczystym złożeniem kwiatów przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz służb mundurowych uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej w 82. rocznicę bestialskiego mordu dokonanego przez Sowietów na Polakach.
17. rocznica śmierci Jana Pawła II
W sobotę (2.04.2022) obchodzimy 17. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego. Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w wieku 84 lat.
Odkrywamy znane i nieznane - Tablice cechów na ul. Farnej
Spacerując ul. Farną w Piotrkowie można się od kilku lat poczuć niczym na alei gwiazd w Międzyzdrojach czy na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Także i w trybunalskim grodzie powstała aleja wyłożona mosiężnymi tabliczkami, jednak dla odmiany upamiętnia ona piotrkowskie cechy rzemieślnicze.
Młodzi strażacy pamiętają o bohaterach
Dziesięciu strażaków, należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Moszczenicy, pomogło w porządkowaniu pomnika Rozstrzelanych Żołnierzy 2 VII 1940 roku. W sprzątaniu nagrobków i okolicznego terenu wsparli pracowników Nadleśnictwa Meszcze.
Władze Piotrkowa upamiętniły ofiary wojsk sowieckich
17 września 1939 roku ZSRR wbił nóż w plecy, walczącej od ponad dwóch tygodni z hitlerowskim najeźdźcą, II Rzeczypospolitej. Tego dnia wojska radzieckie wkroczyły na wschodnie granice Polski. Wydarzenia te upamiętniono w piątek (17.09) w Piotrkowie.
Góry Borowskie – lekcja historii, która wciąż trwa
Jak co roku wszyscy, którym bliska jest pamięć o poległych w 1939 r., zebrali się 5 września u stóp pomnika na Górach Borowskich, by uczcić walczących w obronie Ojczyzny. Dzień wcześniej uroczystości upamiętniające żołnierzy Września odbyły się także w Grocholicach.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat