Losy wielu sulejowskich rodzin mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej, gdyby 11 lutego 1941 r. hitlerowcy nie aresztowali prawie 70 osób w placówce Związku Walki Zbrojnej w Sulejowie. Wszyscy niestety zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń tradycyjnie sulejowianie oddali im hołd.
Medale, odznaki, koszulki i wiele innych gadżetów związanych z piłką ręczną i zapasami będzie można oglądać podczas drugiej wystawy pamiątek sportowych z Piotrkowa. Zbiory będzie można podziwiać w piątek w godz. 11-15 na terenie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
W latach II wojny światowej zginęło mnóstwo osób. Wiele ofiar oddało życie także w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie upamiętniono poległych i zabitych w kilku miejscach. Pomniki znajdziemy w centrum miasta, ale i na jego obrzeżach, gdzie o tragicznej historii przypomina głaz narzutowy.
W sobotę w piotrkowskiej hali OSiR „Relax” odbył się drugi zapaśniczy Memoriał Grzegorza Ludwiga i Henryka Grabowieckiego. Przedstawiciele Atletycznego Klubu Sportowego wywalczyli osiem medali.
W związku z 38. rocznicą śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w niedzielę w kościele oo. Bernardynów w Piotrkowie rozpoczęła się uroczysta msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny oraz NSZZ "Solidarność". Po eucharystii przybyłe delegacje przeszły pod pomnik poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce przy ul. Narutowicza, gdzie złożyły kwiaty.
Finał Dyktanda Wojewódzkiego dla Maturzystów pn. "Łódzkie pamięta" odbył się w Centrum Rozwoju Edukacji w Piotrkowie Trybunalskim. W rywalizacji wzięło udział ponad 20 osób. To zwycięzcy etapu rejonowego.
Cmentarze żydowskie w regionie nie były oszczędzane przez historię. Niszczone nie tylko przez okupantów, ale też przez zapomnienie. Dlatego ich odnowa na przestrzeni ostatnich lat to jedyna szansa, by ocalić od zapomnienia istotny element historii wielu miast, miasteczek i wsi. Jednym z takich uratowanych żydowskich miejsc pochówku jest cmentarz w Rozprzy.
Etap rejonowy Dyktanda Wojewódzkiego dla Maturzystów pn. "Łódzkie Pamięta" odbył się w 5 Centrach Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego, również w tym, zlokalizowanym w Piotrkowie.
83 lata temu, 1 września, w wyniku agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę, wybuchła II wojna światowa. W dniu kolejnej rocznicy tych tragicznych w dziejach Polski wydarzeń, także w Piotrkowie delegacje oddały hołd bohaterom walczącym o wolność ojczyzny.
W niedzielę (04.09.2022) minie kolejna rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii powiatu piotrkowskiego. Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski oraz przewodniczący tamtejszej Rady Miejskiej Bartosz Borkowski zapraszają na Uroczyste Obchody 83. Rocznicy Bombardowania Sulejowa, które rozpoczną się o godzinie 15.00.