Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jakie uroczystości w Piotrkowie?

Środa, 01 marca 202312
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia odbędą się także w Piotrkowie, a zaplanowano je na najbliższą niedzielę.
Fot. UM Piotrków Fot. UM Piotrków

Obchody rozpoczną się od mszy św. w intencji żołnierzy wyklętych, która o godz. 10.00 odprawiona zostanie w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Śląskiej. Następnie poczty sztandarowe oraz przybyli goście przemaszerują w okolice ronda Żołnierzy Wyklętych. Tutaj zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów antykomunistycznego podziemia.


Po obchodach oficjalnych nastąpi część sportowa wydarzenia, czyli Bieg Tropem Wilczym. Zawodnicy około godz. 11.00 wystartują na trasę, która - symbolicznie - liczyć będzie 1963 metry. Dystans nawiązuje do daty śmierci ostatniego żołnierza wyklętego - Józefa Franczaka „Lalka” zamordowanego w 1963 roku.

Biegacze wystartują z okolic ronda Żołnierzy Wyklętych w kierunku stadionu miejskiego „Concordia”. Na stadionie uczestnicy pokonają jedno okrążenie po bieżni i wrócą chodnikiem wzdłuż ulicy Żwirki. Następnie przez park im. ks. Józefa Poniatowskiego po wytyczonych alejkach podążą do mety. Dla piotrkowian przygotowano 400 pakietów startowych - relacjonują urzędnicy. 

Rejestracja uczestników odbędzie się w dniu zawodów w godzinach 9:00-10:30 w biurze biegu na parking u zbiegu ulic: Żwirki i Roosevelta. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

11

6


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

historia i jeszcze r ~historia i jeszcze r (Gość)02.03.2023 08:27

niestety. obecnie pisze się historie. Wyciąga się tylko to co dobre a prawda jest taka że nie byli czyści i też się schańbili. Polityka i antonio potrzebowali ujścia kasy i znaleźli sobie nowe symbole. Byli bohaterami i chwała im za to ale nalezy pamiętać o zbrodniach których się dopuścili.

129


z uszanowaniem ~z uszanowaniem (Gość)02.03.2023 10:14

Politycznie i partyjnie obiektywnym, którzy chcą być bliżej historycznej prawdy w tym temacie, polecam książkę Piotra Zychowicza"Skazy na pancerzach".

76


bez poprawności ~bez poprawności (Gość)02.03.2023 09:23

III RP jakoś nie odcięła się od PRL i jest kontynuacją tamtego państwa. Skoro ta władza PRL była nielegalna bo przywieziona na ruskich czołgach to po jakiego grzyba ci niby politycy wolnej Polski po 1989 roku kontynuują tę państwowość ? Spłacaliśmy długi po PRL i tu nie słyszałem, że długi brali komuniści to nie będziemy ich spłacać, a ci co dawali te kredyty to, że dawali komunistom ? W obiegu prawnym mamy przepisy w dużej części jeszcze z PRL. Nie oddano ludziom ich własności zabranej przez PRL czyli uznaje się prawo wprowadzone przez tych co katowali żołnierzy wyklętych. Nie anulowano np. tytułów doktorskich, profesorskich z PRL. Nie odebrano prawa do wykonywania zawodu prokuratorom, sędziom wyszkolonym przez reżim komunistyczny. Przejęliśmy uczestnictwo we wszystkich organizacjach międzynarodowych po PRL. Dlatego uważam zostawcie w spokoju żołnierzy niezłomnych i nie lansujcie się na tragedii tych ludzi i tragedii ich rodzin, którzy najczęściej nie mieli świadomości rozgrywek politycznych zachodu, a walczyli bo nie mieli często innego wyjścia lub wychowani byli w miłości do Polski.
Fałsz, hipokryzja i obłuda rządzi tym krajem. Skoro tak dbacie o tych wyklętych to może politycy wypłacą odszkodowania dla rodzin zamordowanych bo ci zamordowani żołnierze nie pracując nie tworzyli dobrobytu swoich rodzin. Wieńce im kładziecie i fotki sobie robicie ? Za wypadek lotniczy w Smoleńsku to ci obecni potrafili wypłacić odpowiednie milionowe odszkodowania.

75


Fit lala ~Fit lala (Gość)02.03.2023 08:38

Nie będę biegała za darmo

55


zgoda i pokój buduje ~zgoda i pokój buduje (Gość)01.03.2023 16:47

Historię piszą pseudo historycy na zamówienie polityków i dlatego historia zmienną jest, a prawdę to znają tylko świadkowie i uczestnicy określonych wydarzeń.

137


ja ~ja (Gość)01.03.2023 14:00

Bili, kradli, mordowali. A kiedy wroga mieli w kraju, to siedzieli na ... z bronią schowaną za stodołą.

1618


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)02.03.2023 04:15

Hwala bohaterom!

88


Gość z batem ~Gość z batem (Gość)01.03.2023 22:41

Do WSZYSTKICH krytyków, chcielibyście po 6 latach walki z wrogiem ba z dwoma + zdrajcy z zachodu być okrzyknietym zdrajcą, bo 3 zbóji niemiłych ustanawia sobie nowy podział świata. A tych żołnierzy mordowali ci co chcą spłaty 447 just także zastanowić się kogo popieracie.

76


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)01.03.2023 11:51

Wieczna chwała bohaterom

1612


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat