Od 1 lipca zmieniają się harmonogramy odbioru odpadów w mieście i gminie Wolbórz. Nie zmienia się natomiast stawka i pozostaje na poziomie z ubiegłego roku.
Szykuje się mała rewolucja w systemie śmieciowym w Piotrkowie. Urząd ma już specjalną aplikację, która pomoże w wykrywaniu osób podających nieprawdę w deklaracjach śmieciowych. Dzięki temu dużo łatwiej urzędnicy zweryfikują, ile osób rzeczywiście zamieszkuje daną nieruchomość. Osoby, które oszukiwały w deklaracjach, nie tylko będą ponosić wyższe opłaty, ale także zapłacą za lata, w których podawały nieprawdę.
Blisko 400 tys. złotych pozyskała gmina Czarnocin na rozbudowę Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, znajdującego się na terenie gminnej oczyszczalni ścieków w Czarnocinie.
11 maja przypada „Dzień bez Śmiecenia”. Celem tego wydarzenia jest przypomnienie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. W obchody tego dnia włącza się również Focus Mall w Piotrkowie w ramach kampanii „Nie bądź plastik”. Centrum edukuje klientów i zachęca do odpowiedzialnego zarządzania odpadami. W tym lutym tego roku wprowadzony został pełen system segregacji 5-frakcyjnej, a docelowo do roku 2025 odpady z galerii nie będą trafiać na wysypiska. Będą poddawane recyklingowi lub przetwarzane w inny sposób.
Pierwsze czerwone pojemniki na mały zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęły na ulicach miasta. Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego będą mogli szybko, łatwo i bezpiecznie dla środowiska naturalnego oddać małe elektrośmieci przy ulicach Słowackiego 154/158, Kołłątaja 46, Wyspiańskiego 6 oraz Daniłowskiego 12. Duże zużyte AGD piotrkowianie oddadzą z domu za pomocą formularza online lub infolinii.
Pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Mieszkańcy regionu chętnie wybierają się na spacery po lasach. Leśnicy apelują, by podczas wycieczek nie wyrzucać śmieci w lesie, a każde puste opakowanie zabrać ze sobą.
Grupa Leszy Wola Krzysztoporska oraz Nadleśnictwo Piotrków zorganizowali w sobotę akcję „Posprzątajmy Nasz Las”. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy miejscowości z gmin Wola Krzysztoporska oraz Rozprza. Licznie zgromadzeni uczestnicy porządkowali las w Wygodzie.
Z lasu w Adelinowie (gm. Sulejów) wywieziono kilka ton śmieci – między innymi rakotwórczy azbest. Niestety, pomimo apeli niektórzy nadal wywożą śmieci do lasu, a pracownicy Miejskiego Zarządu Komunalnego w Sulejowie regularnie likwidują dzikie wysypiska.
W Grabostowie w gminie Gorzkowice, mieszkańcy wsi w ramach pożytecznego spędzenia wolnego czasu zorganizowali kolejną, wspólną zbiórkę odpadów. Przydrożne rowy i pobocza lasu oczyszczone zostały ze szklanych butelek, puszek i innych śmieci.
Od wtorku opłata za wywóz odpadów komunalnych wynosi 35 złotych od osoby. 1 marca weszła w życie 20-procentowa podwyżka, którą radni uchwalili w styczniu.