Urzędnicy zamierzają zamienić się na działki z przedstawicielami Lasów Państwowych. Leśnicy mają przekazać im nieruchomość, na terenie której będzie się znajdować nowe ujęcie wody w Uszczynie, a w zamian przejąć wymieniony fragment w Adelinowie. Podczas wizytacji terenu okazało się, że w tym miejscu znajdowało się dzikie wysypisko śmieci.
Ta zamiana będzie możliwa dzięki życzliwości pracowników Lasów Państwowych i serdecznie za to dziękujemy. Niestety podczas wizji lokalnej odkryliśmy tam dzikie wysypisko śmieci i żeby dokonać zamiany musieliśmy tam najpierw posprzątać. Nie rozumiem postępowania tych, którzy to robią. Przecież wszyscy płacimy za wywóz śmieci, a za sprzątanie dzikich wysypisk musimy zapłacić dodatkowo, co podnosi koszty gospodarki śmieciowej na terenie naszej gminy. Wolelibyśmy wydać te pieniądze na przykład na utwardzenie drogi do Adelinowa, dlatego po raz kolejny apeluję: nie śmiećmy! – mówi burmistrz Wojciech Ostrowski.
Z Adelinowa wywieziono pięć pełnych ciężarówek odpadów.
Przez dwa dni pracowało tam siedmiu naszych pracowników. Tam się znajdowały różne rodzaje odpadów, m.in. komunalne, a także np. fragment płyty nagrobnej, asfalt oraz ponad 1 tona azbestu, który został odpowiednio zabezpieczony i zostanie zutylizowany. Koszty utylizacji, ok. 5 tysięcy złotych, oczywiście będziemy musieli pokryć z naszego budżetu, natomiast ogólny koszt posprzątania tego terenu to około 14 tys. zł - dodaje Jarosław Miller, dyrektor Miejskiego Zarządu Komunalnego w Sulejowie.
Jeśli na terenie gminy Sulejów zauważycie dzikie wysypisko, poinformujcie o tym urzędników, wysyłając wiadomość pod specjalnie utworzony w tym celu adres e-mail: zgłoszenia@sulejow.pl. Następnie urzędnicy poinformują o tym pracowników odpowiedzialnych za odbiór odpadów, a ci będą systematycznie porządkować takie miejsca. Tam gdzie problem będzie się powtarzał, mogą zostać zainstalowane fotopułapki.
Zgodnie z Kodeksem wykroczeń w 2022 roku mandat za nielegalny wywóz śmieci może wynieść nawet do 5 000 zł