Płace Polaków będą rosły znacznie szybciej niż inflacja - powiedział w piątek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że jeśliby nastąpił koniec pandemii, wzrost gospodarczy przekroczył rocznie 5 proc. i było pełne zatrudnienie w Polsce, RPP przymierzy się do normalizacji polityki pieniężnej.
Należy wrócić do idei konfiskaty samochodu, kiedy poziom alkoholu u kierowcy przekracza istotne granice. Do przepadku pojazdu dochodziłoby, gdy kierowca miałby ponad promil alkoholu we krwi i doszło do tragicznego zdarzenia - przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Zakażone wirusem SARS-CoV-2 zwierzęta, które leczono deuterowanym inhibitorem proteazy, miały znacznie większą przeżywalność i mniejsze miano wirusa w płucach - ogłosili naukowcy z Kansas State University na łamach prestiżowego czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” (PNAS).
Dzisiaj bardzo poważnie podejmujemy działania w kierunku budowy w Polsce elektrowni atomowych po to właśnie, aby chronić środowisko - powiedział prezydent Andrzej Duda. Wymieniał też inwestycje - m.in. w budowę gazociągów - które zapewnią Polsce suwerenność energetyczną.
Szacunkowy koszt budowy w Polsce bloków jądrowych do 2040 r. wyniesie ok. 105 mld zł - wskazano w informacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy podkreślają, że ostateczna kwota zależy w dużym stopniu od wyboru partnera przy budowie elektrowni.
Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej fundacja Cor Ignis zainaugurowała działalność odnowionej Sali Pamięci AK. Podczas symbolicznej uroczystości wieloletni kustosz sali i przedstawiciel środowiska kombatanckiego Marian Makowski przekazał historyczny sztandar 25. pułku AK na ręce przedstawicieli ZHP, ZHR oraz Związku Strzeleckiego Strzelec. W uroczystości wzięło udział liczne grono gości z regionu i całego kraju, a nawet zagranicy.
Nie przewiduję kolejnej dużej fali wzrostu zachorowań na COVID-19. Wzrost nastąpi, ale będzie to falka, a nie fala - powiedział w piątek PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Na piotrkowskim lotnisku cały czas trwają intensywne prace związane z budową odtwarzanej Salą Pamięci 25. pułku AK. Placówka powstaje dzięki ofiarności tysięcy osób z całego kraju oraz - w większości społecznej -pracy kilkunastu wolontariuszy na miejscu. Dzięki zebranym środkom pierwotna koncepcja sali przedstawiona na wizualizacji została rozszerzona. W sobotę o godzinie 13:00 - podczas Fly Festu, odbędzie się symboliczna inauguracja działalności odtworzonej Sali Pamięci.
Naukowcy badający, co dzieje się z ludźmi po zakażeniu Covid-19, odkryli, że pewna liczba chorych "doświadcza czegoś gorszego - rozciągniętego w czasie, wyniszczającego syndromu znanego jako +długi Covid+" - informuje australijski portal News.com.
Dzieci poniżej 7. miesiąca życia potrafią dostrzec obrazy, których nie widzą starsze dzieci i osoby dorosłe. Dzieje się tak w wyniku niewykształcenia się u nich tzw. maskowania wstecznego, które pojawia się później, wraz z rozwojem człowieka - wynika z badań naukowców z Chuo University i Japan Women’s University.