PRCH: czerwiec najlepszym miesiącem od początku roku wśród odwiedzających galerie handlowe

PAPKraj Wtorek, 13 lipca 202114215
W czerwcu br. galerie handlowe odwiedziło o 5 proc. więcej osób niż w maju; to najlepszy wynik od początku roku; w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. odwiedzalność była o 19 proc. niższa i o 12 proc. wyższa niż w czerwcu 2020 r. - poinformowała PAP Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH).
fot. PAP

Dane Polskiej Rady Centrów Handlowych wskazują na szybki powrót klientów do stacjonarnych zakupów.

 

"Według wskaźnika PRCH Daily Footfall Index monitorującego liczbę odwiedzin w centrach handlowych od początku pandemii, wyraźnie wzrasta ruch klientów w badanych nieruchomościach – czerwcowe dane są o 5 proc. wyższe niż dane zaraportowane w maju, a więc zaraz po uwolnieniu handlu spod lockdownu. Czerwcowy wynik to najlepszy rezultat w 2021 roku" - przekazała w poniedziałkowej informacji prasowej PRCH.

 

Według PRCH, "dobre wyniki są konsekwencją uruchomienia pełnej oferty handlowo-usługowej, która była znacząco ograniczona prawie do końca maja, w związku z panującymi obostrzeniami". Wzmożony ruch w galeriach wynika także z przygotowań do wakacyjnych urlopów.

 

Stowarzyszenie zauważa jednocześnie, że odwiedzalność centrów handlowych nie powróciła do poziomów sprzed pandemii. "W czerwcu była o 19 proc. niższa niż w analogicznym miesiącu 2019 roku oraz o 12 proc. wyższa niż w czerwcu ubiegłego roku" - przekazano.

 

Z analizy PRCH wynika, że coraz częściej na zakupy udajemy się w pojedynkę, a nie jak przed pandemią z grupą znajomych czy rodziną; przychodzimy do galerii po konkretne produkty i nabywamy ich więcej, co w rezultacie skutkuje wyższymi obrotami najemców centrów handlowych.

 

Najlepszym dniem dla handlowców okazała się sobota 12 czerwca – wtedy w ciągu jednej doby każdą galerię odwiedziło średnio ponad 16 tys. klientów czyli 13 proc. więcej niż w analogicznym dniu 2019 roku. Najniższe odwiedzalność odnotowywana jest w niedziele, z uwagi na obowiązujący zakaz handlu.

 

Według stowarzyszenia, dobrym krokiem ku odbudowie wyniszczonej przez lockdowny branży byłoby powrócenie do handlu 7 dni w tygodniu. Jak tłumaczy PRCH, pozwoliłoby to na "stopniowe odrabianie strat najemców oraz rozłożenie ruchu w galeriach, co pomogłoby zachować odpowiednie odległości między klientami, a tym samym jeszcze bardziej zwiększyłoby poziom bezpieczeństwa w galeriach".

 

PRCH przypomniała, że w ubiegłym tygodniu stowarzyszenie wystosowało do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka apel o wyłączenie spod obowiązujących limitów osób zaszczepionych przeciw Covid-19 w sklepach funkcjonujących samodzielnie oraz zlokalizowanych w galeriach.

 

Jak podało PRCH, najwięcej klientów, w porównaniu z danymi sprzed pandemii, w analizowanym okresie zaobserwowano w centralnej i północno-zachodniej części kraju. Różnice pomiędzy poszczególnymi regionami są minimalne, nie przekraczają 4 punktów procentowych.

 

Ruch w centrach handlowych jest mierzony w czasie rzeczywistym za pomocą specjalnych kamer z dokładnością do 98 proc. Z danych PRCH wynika, że liderem odbudowy odwiedzalności od początku pandemii są średniej wielkości nieruchomości (20-39 tys. m kw. GLA - gross leasable area, powierzchnia najmu brutto - PAP). W czerwcu osiągnęły o 11 punktów procentowych wyższe wyniki niż galerie o największej powierzchni (powyżej 60 tys. m kw. GLA) w zestawieniu z danymi za 2019 rok.

 

PRCH Daily Footfall Index to wskaźnik ukazujący odwiedzalność w obiektach handlowych w ujęciu dziennym. Projekt powołany do życia w wyniku kryzysu na rynku nieruchomości handlowych wywołanego przez pandemię Covid-19. Gromadzone dane pochodzą z 110 obiektów o łącznej powierzchni powyżej 4 mln m kw. GLA, stanowiącej ponad 32 proc. rynku centrów handlowych w Polsce.

 

Polska Rada Centrów Handlowych jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 200 firm działających w branży miejsc handlu i usług.

 

autor: Aneta Oksiuta


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Sławek ~Sławek (Gość)14.07.2021 20:14

Czy będzie UCHO

00


Oburzona ~Oburzona (Gość)13.07.2021 13:47

A wczoraj widziałam kilka osób bez maseczek

11


Młoda ~Młoda (Gość)13.07.2021 13:45

W galerii to panowie kupują mi dżinsy

10


@ndzi ~@ndzi (Gość)13.07.2021 11:18

kto to pisał miś brunatny co się przebudził

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat