Advertisement

Dr Sutkowski: wzrost zachorowań na COVID-19 jest pewny, odpowiedzialny będzie wariant delta

PAPKraj Piątek, 16 lipca 2021383017
Należy liczyć się ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w Polsce. Pytanie brzmi nie czy, ale kiedy to się stanie – ocenił w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Zaznaczył, że odpowiedzialny za to będzie wariant delta koronawirusa.
fot. PAP fot. PAP

W czwartek na Twitterze szef resortu zdrowia Adam Niedzielski napisał: "Od tygodnia 7-dniowa średnia ruchoma nowych zakażeń utrzymuje się w granicach 80. Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń".

 

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski powiedział PAP, że liczba zachorowań na COVID-19 może się zwiększyć i będzie za to odpowiedzialny wariant delta koronawirusa.

 

W czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w 30-40 proc. sekwencjonowanych w laboratoriach próbek stwierdzany jest wariant delta.

 

Dr Sutkowski podkreślił, że tendencja spadków zakażeń koronawirusem była bardzo wyraźna. Jednak – jak przestrzegł – wariant delta jest zdecydowanie bardziej zaraźliwy niż inne warianty.

 

Przypomniał, że współczynnik reprodukcji tego wirusa jest na poziomie 6-8. Oznacza to, że tyle osób zaraża jeden zakażony. Dla wirusa odmiany chińskiej ten współczynnik wynosił 1,5, a dla wariantu brytyjskiego 2-2,5. W ocenie eksperta wariant delta wyprze w Polsce inne typy koronawirusa. Wskazał, że około 10 czerwca odpowiadał on za około 8 proc. wszystkich zakażeń, a teraz powoduje 30-40 proc. zachorowań.

 

Zapytany, czy należy spodziewać się lawinowego przyrostu zakażeń, powiedział, że zależy to od trzech czynników. Pierwszym, najważniejszym, jest tempo szczepień.

 

"Teraz wykonywanych jest bardzo mało szczepień. Szczepimy 40 czy 50 tys. osób dziennie. To są liczby, które są bardzo małe. 10 razy tyle szczepiliśmy wcześniej" – zauważył.

 

Drugi czynnik to powroty z zagranicznych wakacji. Dr Sutkowski wskazał na to, że dużo zależy od tego, czy przestrzegane są przez turystów wytyczne sanitarne.

 

"Starajmy się planować wakacje krajowe" – zachęcił.

 

Trzeci czynnik wpływający na rozprzestrzenienie się wariantu delta i zwiększone zachorowania to przestrzeganie zaleceń sanitarnych. Z obawą zauważył, że coraz mniej osób nie nosi maski w przestrzeniach zamkniętych.

 

Dr Sutkowski przewiduje, że kolejna fala zachorowań nie będzie duża i nie przyjdzie zbyt wcześnie. Według niego może nadejść we wrześniu. 

 

Autor: Szymon Zdziebłowski


Zainteresował temat?

1

6


Advertisement
Advertisement

Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mako ~Mako (Gość)21.07.2021 09:15

Czemu na siłę zakłamuje się statystyki by ludzie się szczepili skoro i tak zaszczepiony zaraża i musi robić testy np jadąc za granice

41


MG ~MG (Gość)27.07.2021 06:39

Jakoś teraz ludzie nie chorują i mediach cisza a za dwa trzy tygodnie będzie wielka fala.Media plus politycy równa się sukces covidowy.Znowu ludzie będą wszystko zamykać i bankrutować...

50


miś bez ucha ~miś bez ucha (Gość)16.07.2021 23:29

Ja mam pytanie do znachora Sutkowskiego: po czym znachor Sutkowski by poznał, że jest "pandemia", i że pojawił się nowy wirus, gdyby media o tym nie informowały?
Jestem skłonny postawić swoje ucho, że znachor Sutkowski nie zauważyłby pandemii, bo tzw. "covidowcom" przypisywałby grypę lub przeziębienie i wypisywałby leki na te znane od dawna choroby.
A jeśli Sutkowskiego drażni nazywanie go znachorem, to niech mnie pozwie do sądu o zniesławienie. Mam długą listę pytań w kwestii tej "pandemii", i może wreszcie będę miał okazję zadać te pytania jednemu z najbardziej aktywnych pandemicznych "ekspertów". Bo profesjonalni dziennikarze jakoś tym "ekspertom" nie potrafią, a może nie chcą, zadawać pytań, które są najbardziej istotne.
Przebieg tej "pandemii" mają rozpisany od dawna na wiele miesięcy do przodu, i właśnie ustami takich znachorów jak Sutkowski wieszczą, co nas czeka, jeśli się potulnie nie "wyszczepimy". Więc klepie do mediów te głupoty, które mu wcześniej przysłali, albo wręczyli na kartce.
Tacy osobnicy jak Sutkowski przynoszą hańbę środowisku lekarskiemu. Znachor!

92


Tako ~Tako (Gość)21.07.2021 09:12

Ciągle piszą o tym wzroście skąd taka pewność chyba ze znowu będą statystyki z kosmosu by zmusić do szczepienia. Już słyszał o dwóch rodzajach testów w karetkach jeden pozytywny drugi negatywny i będzie losowanie

11


Tio ~Tio (Gość)20.07.2021 18:18

Zapewne będzie wrost zaraz po weselach pociech ministrów a fo tego momentu będzie wszystko ok

10


okrągły stół ~okrągły stół (Gość)16.07.2021 08:17

Dzięki tej narzuconej epidemii dokładnie widać, że PIS niczym się nie różni od PO.

101


Kazik ~Kazik (Gość)17.07.2021 10:29

Dla tych doktorków za kasę pandemii od początku nie było tłumy do prywatnych gabinetów za to na fundusz przychodnie zamknięte były. Ciekawe ile dostał kasy za straszenie społeczeństwa ?

51


pitu pitu ~pitu pitu (Gość)16.07.2021 12:14

Może by tak pan doktor pochwalił się ile kasuje miesięcznie za to wróżenie z fusów, bo ja płacę coraz większą składkę zdrowotną a lekarze diagnozują mnie przez telefon.

101


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)16.07.2021 13:17

...Dr Sutkowski: wzrost zachorowań na COVID-19 jest pewny, odpowiedzialny będzie wariant delta...
Ja też jestem tego pewny, tym bardziej że wzrost zachorowań na covid zbiegnie się się dokładnie w czasie z corocznym wzroście zachorować na inne, dające prawie identyczne objawy zachorowania.

72


g ~g (Gość)16.07.2021 08:43

Nudne to już się robi ..covid delta co następne na literę E?

92


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat