Advertisement

Rząd szykuje zaostrzenie kar w prawie o ruchu drogowym

PAPKraj Środa, 14 lipca 2021316321
Wysokość składki OC uzależniona od liczby punktów karnych; kasowanie punktów po upływie 2 lat, a także zaostrzenie kar m.in. w przypadku prowadzenia auta po pijanemu - to tylko niektóre założenia zmian w zakresie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, które przyjęła we wtorek rada ministrów.
fot. PAP fot. PAP

Założenia zmian zostały przedłożone przez ministra infrastruktury.

 

KPRM podkreśliła, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest priorytetem rządu i przypomniała, że zaproponowane rozwiązania to realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego z exposé. "Zmiany pozwolą na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami na drodze m.in. poprzez zaostrzenie kar dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych" - zapewniła KPRM. Dodała przy tym, że nowe rozwiązania uwzględniają również przydzielenie renty osobom bliskim ofiar wypadków ze skutkiem śmiertelnym spowodowanych przez pijanych kierowców.

 

W ramach przedłożonych założeń zmian, zaproponowano także powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń OC z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych przez kierowcę wykroczeń. Wpływy z grzywien będą przekazywane wyłącznie do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego są finansowane inwestycje drogowe.

 

Zgodnie z policyjnymi danymi w 2020 roku doszło do 23 540 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W ich wyniku 2 491 osób poniosło śmierć, a ranne zostały 26 463 osoby, w tym 8 805 ciężko. Co istotne, prawie 90 proc. wypadków spowodowali kierowcy.

 

W 2020 roku z winy pijanych kierowców doszło do 1 656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało 1 847 osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, sprawcy pod wpływem alkoholu stanowili 7,9 proc.

 

Najważniejsze rozwiązania zaproponowane przez rząd umożliwiają nakładanie przez organy kontroli ruchu drogowego i orzekania przez sądy wyższych kar pieniężnych za szczególnie niebezpieczne wkroczenia.

 

Podwyższono dolną granicę wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne m.in. naruszaniu praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, naruszaniu dopuszczalnych prędkości jazdy.

 

Podwyższono także maksymalną wysokość grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych oraz podwyższono maksymalną wysokość grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym.

 

Podwyższono również mandat karny w wysokości do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy grzywna mandatu będzie wynosiła od 3 tys. zł do 5 tys. zł.

 

Wpływy z grzywien będą przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego.

 

Kierunkowo uzgodniono zmiany w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących po pijanemu. Zaostrzenie kar będzie dotyczyć: "prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości; przestępstw drogowych, popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozić; przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości po raz kolejny".

 

Umożliwione ma być też orzeczenie renty dla ofiary wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę bezpośrednio w postępowaniu karnym. Przyznanie renty przez sąd będzie miało miejsce z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku osoby uprawnionej lub prokuratora.

 

Zaproponowano wprowadzenie instytucji czasowego niedopuszczenia do ruchu pojazdu, jeśli kierowała nim osoba nie posiadająca wymaganego uprawnienia: czasowe niedopuszczeniu pojazdu do ruchu na trzy miesiące; wprowadzenie kary pieniężnej w wysokości 10 tys. zł.

 

Miałby się także zmienić system dotyczący punktów karnych. Będą one kasowane dopiero po upływie 2 lat. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Zniesione zostaną też szkolenia, po odbyciu których liczba punktów kierowcy ulega zmniejszeniu.

 

Uzależniona ma być wysokość składki OC od liczby punktów karnych. Firmy ubezpieczeniowe będą miały wgląd do systemu CEPiK i dzięki temu będą mogły dostosować stawek ubezpieczenia do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

 

"Projekt ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów po dokonaniu korekt legislacyjnych wynikających z przebiegu dyskusji na Radzie Ministrów oraz finalnych uzgodnień między ministrem infrastruktury i ministrem sprawiedliwości w zakresie zmian w kodeksie karnym" - dodano.

 

Autor: Daria Kania


Zainteresował temat?

5

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (21)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

EP ~EP (Gość)16.07.2021 18:31

Dawno powinno to być wprowadzone

10


trrtr ~trrtr (Gość)14.07.2021 21:16

Jeśli ktoś popiera takie kary to znaczy, że nie nadaję się na kierowcę. Niestety takich zawalidróg co na 90 jadą 70 coraz to więcej. Boisz się nie jedź!

06


Dudud ~Dudud (Gość)15.07.2021 06:44

Natychmiastowy przepadek mienia i ograniczenie wolności to jedyne słuszne narzędzia. Jak ktoś napada z bronią na sklep (czyli używa broni w nieprawidłowy sposób) to najpierw się rozbraja taką osobę, a potem ogranicza wolność.

10


dsadsa ~dsadsa (Gość)14.07.2021 21:13

Powinno to także działać w drugą stronę i mandaty dla zawalidróg, które jadą 60 na 90 powinny być równie srogie. Jeśli ktoś boi się jechać 90km/h to niech nie siada za kółko.

16


Hmmmmm ~Hmmmmm (Gość)14.07.2021 15:44

Za jazdę po pijaku prace społeczne na drogach (zamiatanie, mycie znaków, koszenie trawy itd), za jazdę po zabraniu prawka konfiskata auta, a za spowodowanie wypadku - odszkodowania lub renty dla poszkodowanych lub rodzin ofiar. No i oczywiście publiczne podanie danych i zdjęć do wiadomości społecznej. Przy okazji oczekiwania na opłatę na bramkach autostradowych - obowiązkowe badanie alkomatem.

31


Kazik ~Kazik (Gość)14.07.2021 11:08

Rząd PIS wie ,że następnych wyborów nie wygra wiec próbuje mścić się na społeczeństwie i nas okradać ile się da . To samo robiła PO ile szkodliwych ustaw a PIS przebił wszystkich pod względem szkodliwych ustaw i gnębienia społeczeństwa. Głosowałem na PIS ale więcej tego nie zrobię to była pomyłka. Druga sprawa PIS robi z gęby cholewę jak było z ustawą wiatrakową tak krzyczeli ,że za blisko wiatraki będą stawiać i zmienili ustawę a teraz chcą się cofać do tego co było wiec ten rząd nie jest wart zaufania i głosu mojej rodziny już nie dostanie

65


gfdf ~gfdf (Gość)14.07.2021 11:51

Jedna z nielicznych dobrych decyzji rządu. Niestety u nas wielu ludzi wsiadając za kółko zachowuje się jak zwierzęta. Dziwnym trafem przekraczając granice kraju przypominają sobie o o przepisowej i kulturalnej jeździe

43


999 ~999 (Gość)14.07.2021 20:48

Bzdury. Pijany rowerzysta dostaje w sądzie 300-500 złotych i koszta.

11


5g ~5g (Gość)14.07.2021 20:46

Ceny paliwa codziennie wyższe. To kolejny sposób na gnębienie kierowców.

11


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)14.07.2021 14:22

Jazda po zabraniu prawa jazdy, bez uprawnień, bezwzględna odsiadka minimum 2 lata bez żadnych zawiasów obligatoryjnie z góry

32


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat