Reklama

Ile powinien trwać urlop?

Strefa FMKraj Czwartek, 15 lipca 202121714
Jeszcze do niedawna większość psychologów twierdziła, że prawdziwy urlop wypoczynkowy powinien trwać trzy tygodnie. Ale czy zawsze?  I dlaczego akurat trzy?
fot. pixabay.com / Free-Photos

 

Pracujący na etacie Polak ma w ciągu roku do wykorzystania 26 dni urlopu. Z reguły większość wybieramy latem. Większość – czyli ile?


- Jak najwięcej – mówiła w radiowym Maglu psychoterapeutka Renata Głowacka. – Tyle, ile nam potrzeba, ile wystarczy aby się zregenerować, naprawdę odpocząć, odzyskać siły. Dla każdego to będzie inny czas. Jednemu wystarczy tydzień, drugiemu dwa, a dla jeszcze innego trzy tygodnie to będzie za mało. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: ile dni wolnego potrzebujemy, aby w pełni odpocząć. Poza tym ważny jest też rodzaj odpoczynku. Jedni wolą leżenie na plaży, inni chodzenie po górach.


A co na to nauka? Podobno w ciągu pierwszych kilku dni urlopu wzrasta uczucie szczęścia osiągając swój szczyt dokładnie ósmego dnia. Potem stopniowo maleje. Ktoś zapyta: to po co nam dziewięć i więcej dni urlopu, skoro do ósmego dnia jest nam najlepiej? I nie jest to pytanie pozbawione sensu.


Mimo tych wyliczeń naukowcy są zdania, że czas trwania wakacji ma mniejsze znaczenie dla jakości wypoczynku niż to, co w ich trakcie robimy. Według nich najlepsze efekty dają: aktywność fizyczna, relaksowanie się, odpowiednia długość snu, regularny odpoczynek, rozkoszowanie jedzeniem, miejscem, a przede wszystkim – pogodą.


I właśnie z tą ostatnią bywa  najtrudniej, zwłaszcza nad Bałtykiem.


Zainteresował temat?

0

1


Reklama

r e k l a m a

Reklama

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Guru ~Guru (Gość)15.07.2021 13:10

365 dni urlopu powinno być w roku.

23


Dzokej ~Dzokej (Gość)15.07.2021 13:46

Trzy tygodnie

10


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)15.07.2021 11:43

Mi szew dol Lotym tylko wolnum sobotę

22


Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat