Dokładnie 71 252 mieszkańców miał Piotrków Trybunalski na koniec 2021 roku to o 5 253 mniej niż w analogicznym czasie dziesięć lat wcześniej. 31 grudnia 2011 roku, było nas bowiem 76 505. Tendencja wyludniania się miast małej i średniej wielkości utrzymuje się już od lat. W przypadku Piotrkowa jest pewna grupa wiekowa, w której mieszkańców przybyło. Dane pochodzą z raportów Głównego Urzędu Statystycznego. Są wynikiem przeprowadzonego w ubiegłym roku Narodowego Spisu Powszechnego. Takie badanie odbywa się raz na 10 lat.
Wartość alkoholu, który został sprzedany w sklepach i punktach gastronomicznych na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, przekroczyła w 2021 roku 88,4 mln zł. To o 5,6 mln mniej niż w rekordowym 2020 roku, gdzie sprzedaż sięgnęła 94 mln zł. Tradycyjnie najwięcej pieniędzy wydawaliśmy na mocne trunki.
Prawie 22 tysiące mieszkańców straciło nasze województwo na przestrzeni roku. Ilu piotrkowian ubyło i czy można temu jakoś przeciwdziałać?
W czerwcu średnie ceny w sklepach spożywczych spadły o 6 proc. mdm - wynika z "Indeksu cen w sklepach detalicznych I-VI 2021". 8 z 12 przeanalizowanych kategorii produktów odnotowało spadki, w tym chemia gospodarcza, mięso, nabiał i warzywa. Zdrożały m.in. pieczywo i produkty sypkie.
Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez przedstawicieli Związku Powiatów Polskich. Laureaci wyłaniani są w kilku kategoriach: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców oraz powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców, a także miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. W ubiegłorocznym rankingu powiat piotrkowski zanotował spadek.
Powiat piotrkowski spadł na 7 pozycję w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Gmin prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich. To najniższe miejsce od 2012 roku, kiedy nasz powiat był 15.