TERAZ17°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Tracimy mieszkańców. Nadal

M.Cecotka
Marcin Cecotka pt., 29 października 2021 08:15
Prawie 22 tysiące mieszkańców straciło nasze województwo na przestrzeni roku. Ilu piotrkowian ubyło i czy można temu jakoś przeciwdziałać?
Zdjęcie
Autor: fot. archiwum ePiotrkow.pl

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

 

Niedawno opublikowano dane dotyczące liczby ludności w województwach i gminach pod koniec czerwca tego roku. W województwie łódzkim mieszkało wówczas 2.426.806 osób. To o 21.907 osób mniej niż pod koniec czerwca ubiegłego roku. Najwięcej mieszkańców straciła Łódź. A Piotrków?

 

W naszym mieście ubyło dokładnie 1130 mieszkańców. To ilu mamy ich w tej chwili? Czy jest wiarygodna metoda policzenia, sprawdzenia liczby zameldowanych w Piotrkowie?

 

- Ciężkie pytanie – przyznał w radiowym Maglu (Strefa Fm) Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego piotrkowskiego magistratu. – GUS podaje inne dane, w Referacie Ewidencji mamy inne dane, bo nie wszyscy wypełnili karty meldunkowe. Według Głównego Urzędu Statystycznego na koniec ubiegłego roku mieliśmy prawie 72 tysiące mieszkańców. Ale według deklaracji śmieciowych – już tylko 57 tysięcy 235. Pokazuje to jak dużo ludzi nie zgłasza się do systemu, co w efekcie wpływa na wyższą stawkę za śmieci. Nie ma też obowiązku meldunkowego i wiele osób z różnych przyczyn nie melduje się w mieście, w którym mieszka, co zapewne wpływa na szczegółowe statystyki.

A te są mało optymistyczne. Polskie miasta z roku na rok tracą mieszkańców – dowodzą dane GUS za lata 2019 i 2020.

 

Pod lupę raporty GUS-u wzięli specjaliści z Portalu Samorządowego. Praktycznie wszystkie miasta na prawach powiatu, a jest ich 66 w kraju, tracą mieszkańców. Wyjątków od tej tendencji jest zaledwie pięć: Warszawa, Kraków, Rzeszów, Świnoujście oraz Żory. Niekwestionowanym rekordzistą wśród miast, które w analizowanym okresie straciły najwięcej mieszkańców jest Łódź, którą opuściło aż 7756 mieszkańców.

 

Od końca lat 90. ub. wieku maleje liczba ludności w miastach i rośnie w podmiejskich miejscowościach. Czy można tej tendencji jakoś przeciwdziałać?  

Samorząd ma ograniczone instrumenty wpływające na zatrzymanie mieszkańców.

- mówi Jarosław Bąkowicz

 

Kierownik biura prasowego urzędu miasta wymienia jednocześnie inicjatywy prezydenta Piotrkowa, które – przynajmniej w teorii – miały zatrzymać mieszkańców w Piotrkowie i zachęcić do przyjazdu do nas innych. To m.in. program „Piotrków Trybunalski – tu mieszkam", dzięki któremu można było kupić działkę pod budownictwo jednorodzinne w użytkowanie wieczyste już za ćwierć ceny osiągniętej w przetargu. Jednak ze względu na zmiany w prawie program wygasł.

 

W tym miejscu pojawił się program "Działka pod budowę domu za 50% ceny". Oprócz tego m.in. Piotrkowska Karta Mieszkańca, czy „Mieszkania dla Młodych" na piotrkowskiej Starówce.

 

Przyrost naturalny w Piotrkowie w okresie od czerwca 2020 do czerwca 2021 roku wyniósł – 10,6. To lepiej niż w Łodzi i Radomsku. I to chyba jedyne, czym możemy się pocieszyć.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 70

    ~Przysłowia mądrością (gość)

    07.11.2021 18:52

    ... narodów: "Jaki Pan, taki kram".


    ~Monsignore (gość)

    01.11.2021 10:05

    Korzystając z okazji dołożę i ja swoje "3 grosze". Otóż byłem niedawno w urzędzie zatrudnienia i zapytałem o ofertę pracy. Bardzo sympatyczna pani zaproponowała mi 2 rodzaje roboty: albo na budowach,albo w magazynach w okolicach Piotrkowa. Więc pytanie jak zatrzymać odpływ mieszkańców Piotrkowa jest pośmiechowiskiem i nic wspólnego nie ma z poważnym traktowanien mieszkańców miasta.Już od dawna krąży w Polsce o Piotrkowie opinia,że to miasto rencistów i emerytów i słusznie,bo tylko renciści i emeryci mają tutaj warunki do egzystencji i nikt poza tym inny. Ludzie młodzi nie mają w Piotrkowie jakichkwiek szans na normalne życie i taka jest gorzka prawda.Piotrków za kilkanaście lat będzie wioską,bo starsi jego mieszkańcy powymierają, a młodych się już tu nie uświadczy.To jest przyszłość tego miasta. Wystarczy popatrzeć co się dzieje w jego centrum: pełno młodych ludzi w godzinach szkolnych,po południu już nikogo prawie nie ma,a przed wieczorem miasto staje się wymarłe.Nawet mediateka, stojąca zresztą z dala od centrum nie pomogła,więc szkoda było na nią wydać tyle kasy.Miasto tętniące życiem zakończyło bezpowrotnie swój byt z chwilą podcięcia gałęzi na których żyło - likwidacji hut i zakładów pracy.Symbolem tej ruiny miasta są pozostałości po mleczarni przy ulicy Żelaznej i budynek po słynnej restauracji"Europa", który straszy w samym centrum Piotrkowa.Miasto bez przyszłości,tylko tyle można o nim teraz powiedzieć.


    ~go?ć_piotrkowianin (gość)

    01.11.2021 00:38

    Wcale się nie dziwię,że ludzie z miast wieją do podmiejskich miejscowości. Na przykładzie moich znajomych twierdzę,że mają rację.Wyjechali z Piotrkowa do pobliskiego Koła i mają czym oddychać. A w Piotrkowie smród jak jasna ch.... i nawet przed snem nie można otworzyć okna,bo fetor niesamowity: albo dym, albo jedzie jakąś spalenizną, że człowiek dusi się we własnym mieszkaniu.Gdybym mógł,to już bym dawno zapomniał, że w Piotrkowie mieszkałem.


    97-300

    31.10.2021 08:37

    Cała polska traci więc po co ten krzyk ? To jest dyżurny temat na tym portalu .....


    ~janosik (gość)

    31.10.2021 07:20

    Mam dwoje dzieci na studiach nie ważne w jakich miastach i po skończeniu na pewno nie wrócą do Piotrkowa.Niestety brak perspektyw.Miasto było jest i będzie jako gród robotniczy,tutaj o zarobkach powyżej 5tyś.nie ma co marzyć.Także za 20-30 lat po prostu wymrzemy,a miasto w większości zaludnią sąsiedzi z Ukrainy.



    reklama

    Dla Ciebie

    17°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio