Znajdująca się w Łodzi "dętka" to wykonany z cegły dawny kanał. Swoją osobliwą nazwę wziął od owalnego kształtu. Obecnie w tym zabytku hydrotechniki urządzone jest Muzeum Kanału.
Właśnie tak określany jest niewielki mostek łączący dwa brzegi rzeki Pilicy, który znajdziemy w Stobnicy w powiecie piotrkowskim. „Małpi Most” zwany równie często „Bobrowym Mostem” przywodzi też czasem na myśl linowe konstrukcje, które w filmach przygodowych zazwyczaj zwieszają się nad głębokim urwiskiem. Dlatego też będąc w Stobnicy można się poczuć niczym żądny przygód Indiana Jones, szukający przeróżnych artefaktów w wielu niedostępnych miejscach.
Muzeum powstało stosunkowo niedawno, ale jego pomysłodawcy zgromadzili w niewielkiej siedzibie mnóstwo eksponatów. W większości są to pamiątki przekazane przez mieszkańców i kolekcjonerów.
Niewiele jest w regionie tak wyjątkowych i oryginalnych podwórek, jak to znajdujące się w Łodzi, za kamienicą przy ul. Piotrkowskiej 3. Ściany znajdujących się tu budynków zostały bowiem ozdobione fragmentami lusterek, które układają się w kształty przypominające kwiaty róży. Największe wrażenie robią w słoneczny dzień, kiedy odbijają promienie, dodatkowo rozświetlając podwórko. Od kilku lat Pasaż Róży jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Łodzi. A nazwa tego wyjątkowego miejsca nawiązuje do imienia córki artystki - Róży, która zachorowała na raka oczu.
Spacerując ul. Farną w Piotrkowie można się od kilku lat poczuć niczym na alei gwiazd w Międzyzdrojach czy na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Także i w trybunalskim grodzie powstała aleja wyłożona mosiężnymi tabliczkami, jednak dla odmiany upamiętnia ona piotrkowskie cechy rzemieślnicze.
Stojący w Barkowicach Mokrych pomnik znajdziemy na rozwidleniu ulic Działkowej i Głównej. Postawiono go w 1994 roku na skraju pola, vis a vis przystanku. Upamiętnia on powstanie 25. Pułku Piechoty AK, którego koncentracja odbyła się w tym miejscu. To właśnie z Barkowic Mokrych w gminie Sulejów, w 1944 roku wyruszyła grupa żołnierzy, by stawić czoła niemieckim okupantom, a wśród maszerujących byli także nieliczni żołnierze radzieccy.
W tym tygodniu proponujemy wycieczkę do Bąkowej Góry w gminie Ręczno, czyli niespełna 40 km od Piotrkowa. Podziwiać tu można pochodzący z XVIII wieku zabytkowy Dwór Małachowskich oraz ruiny XIV-wiecznego zamku. A z liczącego 282 m n.p.m. wzgórza można podziwiać panoramę doliny Pilicy i wznoszących się na horyzoncie szczytów Pasma Przedborsko-Małogoskiego - z najwyższym w województwie łódzkim naturalnym wzniesieniem, jakim jest Fajna Ryba (347 m n.p.m.).
Znajdujący się przy ul. Sulejowskiej budynek bardzo często nazywany jest mianem piotrkowskiej Manufaktury, a to za sprawą stylu i materiału z jakiego powstał. Kojarzyć się może z łódzkim centrum handlowym, bo i historia obu miejsc jest związana z przemysłem.
Wspomnienie świętych w pierwszym dniu listopada i wspomnienie bliskich zmarłych w Dzień Zaduszny dzień później, oznacza wizyty na wielu nekropoliach. W Piotrkowie nie brakuje cmentarzy z bogatą historią, dlatego tym razem skupimy się na tych historycznych miejscach. W wielu przypadkach zabytkowych.
Mediateka 800-lecia w Piotrkowie to połączenie nowoczesnych technologii i architektury ze zbiorami, które pamiętają jeszcze poprzednie stulecia. Obiekt wybudowany z okazji jubileuszu 800. lat od założenia miasta, ma służyć mieszkańcom do zdobywania wiedzy, szukania pasji i oderwania się od rzeczywistości, bo to daje zagłębienie się w świat książek i przygotowanych przez ich autorów historii.