Odkrywamy znane i nieznane - Piotrkowska Mediateka

Niedziela, 24 października 202115
Mediateka 800-lecia w Piotrkowie to połączenie nowoczesnych technologii i architektury ze zbiorami, które pamiętają jeszcze poprzednie stulecia. Obiekt wybudowany z okazji jubileuszu 800. lat od założenia miasta, ma służyć mieszkańcom do zdobywania wiedzy, szukania pasji i oderwania się od rzeczywistości, bo to daje zagłębienie się w świat książek i przygotowanych przez ich autorów historii.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

W budynku mieści się Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika. Choć jako instytucja działa od 1923 roku, to w opisywanym miejscu funkcjonuje od 14 czerwca 2019 roku, kiedy to odbyło się uroczyste otwarcie Mediateki 800-lecia. Kilka miesięcy później, w listopadzie 2019 r., otwarto tutaj także Kino Studyjne PIKSEL. Ale poza salą kinową i pomieszczeniami, w których przechowywany jest bogaty księgozbiór, mieszczą się tutaj także pracownie gier komputerowych, bawialnia dla dzieci, strefa gier planszowych, kawiarnia i aula konferencyjna. Od niedawna w budynku Mediateki można także poszerzać swoje horyzonty naukowe, bo działa tu SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

 


Budowa nowoczesnej trzykondygnacyjnej książnicy rozpoczęła się w 2017 roku, a działania ekip budowlanych poprzedziła wizyta archeologów. Projekt stworzyło warszawskie Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego Budopol S.A. W zamyśle architektów bryła Mediateki ma przypominać otwartą księgę, a najbardziej atrakcyjna wizualnie część budynku została zwrócona w stronę Starego Miasta.

 


Mediateka w liczbach prezentuje się równie ciekawie. Jej całkowita powierzchnia to niespełna 7,5 tysiąca metrów kwadratowych. Wznosi się na dwie kondygnacje ponad poziom gruntu i zawiera też jedną kondygnację podziemną z parkingiem na 50 aut. Całość kubatury to niecałe 80 tysięcy metrów sześciennych, a wartość kontraktu wyniosła 32 miliony 943 tysiące złotych (w zaokrągleniu). Dziennie progi Mediateki przekracza od 2 do 6 tys. osób.

 


Podobne obiekty, spełniające nie tylko funkcje biblioteczne, ale też pozwalające na realizowanie pasji naukowych i technologicznych, działają na razie w nielicznych miastach w Polsce. Mediateki poza Piotrkowem działają m.in. w Lublinie, Kielcach, Warszawie czy Wrocławiu.

 


Warto też dodać, że Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim została wyróżniona w konkursie „Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich 2019”. Inwestycję, którą w latach 2017-2019 zrealizowała spółka Mostostal Warszawa, wyróżniono w kategorii „budynek kultury, administracji i inne budynki użyteczności publicznej".


Zainteresował temat?

4

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga26.10.2021 21:38

A może napiszecie coś o pracach archeologicznych na placu Pofranciszkańskim przed budową Mediateki wykonywanych koparką? Podziemia dawnego klasztoru Oo. Franciszkanów, gdzie byli pochowani zasłużeni mieszkańcy Piotrkowa zostały nieodwracalnie zniszczone.

41


Owsik ~Owsik (Gość)31.10.2021 03:46

Cyt. Dziennie progi Mediateki przekracza od 2 do 6 tyś. osób.
Kto podawał te dane. Przypuszczam, że nastąpiła pomyłka. Dane podane w tysiącach a prawdziwe w sztukach. 6 tyś. dziennie razy 20 dni daje to 120 tyśięcy. Trzy razy Piotrków oraz kilka razy Oprzężów, Rokszyce czy też Miałe Końskie itd.itd. Kto podawał te dane, przypuszczać można, że nieudolna dyrekcja tej wspaniałej Mediateki.

21


ja ~ja (Gość)31.10.2021 09:39

Miliony wydane na szkło i mury, a obsługa nie ma nowoczesnych urządzeń do skanowania dokumentów i książek. Skanowania "od góry", które pozwoli na odpowiednie traktowanie nieraz bardzo delikatnych egzemplarzy.
Za to FORSA JEST na wystawianie po trzech strażników pilnujących wiatru, żeby nie roznosił coronovirusika. Obłęd.

20


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)25.10.2021 09:00

Szkoda, że nie ma zdjęcia dojrzewającej elewacji- od strony Skłodowskiej wygląda jakby była brudna. Pozatym kompletnie nie pasuje stylem do okolicy w której stoi - domu z dachem płaskim nie wolno postawić w tym rejonie miasta, ale mediateke już tak ... paranoja

100


Lipa ~Lipa (Gość)26.10.2021 19:07

Szkoda tylko, że wystawiona za grube miliony a zwykli ludzie nawet nie mogą z niej korzystać jak pełnoprawni mieszkańcy. W innych miastach to napijesz się kawy, poczytasz w ciszy i psa możesz zabrać do biblioteki. A tu nie ma warunków do nauki, zwierzaka nie mogę zabrać ze sobą, ani kawy się nie napiję. Więc pytam, dla kogo to jest? Dla picu chyba tylko

62


Ot ~Ot (Gość)24.10.2021 19:24

Skończcue zachwycać się tym betonowym bunkrem. Ani to ładne, ani praktyczne.

107


Rek ~Rek (Gość)25.10.2021 06:16

Szkoda tylko, że taka droga ta i inwestycja.

52


Samuela ~Samuela (Gość)24.10.2021 16:48

W Mediatece poznałam swoją miłość tzn za mediateka koło ławki ma na imię seba i jesteśmy po dziś dzień

18


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat