Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane - Pasaż Róży w Łodzi

ePiotrkowŁódzkie Niedziela, 05 grudnia 202144444
Niewiele jest w regionie tak wyjątkowych i oryginalnych podwórek, jak to znajdujące się w Łodzi, za kamienicą przy ul. Piotrkowskiej 3. Ściany znajdujących się tu budynków zostały bowiem ozdobione fragmentami lusterek, które układają się w kształty przypominające kwiaty róży. Największe wrażenie robią w słoneczny dzień, kiedy odbijają promienie, dodatkowo rozświetlając podwórko. Od kilku lat Pasaż Róży jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Łodzi. A nazwa tego wyjątkowego miejsca nawiązuje do imienia córki artystki - Róży, która zachorowała na raka oczu.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

To niezwykłe lustrzane podwórko powstało w 2014 roku w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur, choć przygotowania do jego powstania rozpoczęły się rok wcześniej. Autorką koncepcji jest artystka Joanna Rajkowska, która wyłożyła znaczną część ścian lusterkami i tym samym stworzyła pracę nazwaną "Pasaż Róży". Fasady pokryła mozaika z kwadratów, prostokątów, rombów, prostopadłościanów i trójkątów, w czym pomagała ekipa studentów z Wydziału Grafik i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Miejsce powstało na zapleczu kamienicy, w której przed laty mieścił się pierwszy hotel w Łodzi - Hotel Polski, którego historia sięga połowy XIX wieku. Opuszczony na początku XX wieku, po II wojnie światowej stał się kamienicą komunalną, którą jest do dziś.

 

Pasaż Róży obrazuje drogę, jaką przeszła moja córeczka Róża, od niewidzenia, do - widzenia. Istotne było aby lustra pokryły wszelkie detale architektoniczne, takie jak glify, oddrzwia, ościeża, gzymsy, uskoki i nisze. Całość nie jest dekoracją nałożona płasko na ścianę, jest to organicznie „wrośnięta” architektoniczna skóra. Oczywistym punktem odniesienia jest siatkówka, szczelnie wyściełająca dno oka. Fakt, że przesunięcie się o milimetr generuje zupełnie inne odbicie w lustrzanej mozaice relatywizuje pojęcie obrazu, sprawia, że oczywistym staje się fakt naszej zależności od możliwości oka, punktu odniesienia, możliwej perspektywy - informuje Joanna Rajkowska na swojej stronie internetowej. A miejsce przez nią stworzone, nazywane jest też przez turystów „architektonicznym kalejdoskopem”.

 

Na początku 2021 roku podwórko zwane już powszechnie „Pasażem Róży” zostało poddane rewitalizacji, dzięki której powiększono przestrzeń o 700 m2, na której ułożono płyty z granitu, ale dodano też sporo zieleni. Zasadzono 13 dużych drzew, liczne krzewy aż ośmiu odmian róż, 12 grusz drobnoowocowych, a poza tym w pasażu pojawił się także liczący sobie 30 lat wiąz górski. Przy budynkach sąsiadujących z pasażem powstały trzy „zielone ściany” obsadzone bluszczem. W sumie posadzono 1300 krzewów oraz 113 pnącz. Dzięki przebudowie można tu dotrzeć nie tylko od strony ul. Piotrkowskiej, ale też dojściem od strony placu Wolności czy ul. Zachodniej. Z tej ostatniej strony zniwelowano schody, by dodatkowo ułatwić dojście osobom niepełnosprawnym oraz rodzinom z dziećmi. Rewitalizacja pochłonęła niespełna 6 mln zł.

 

W kamienicy mieści się pięć lokali kreatywnych i 16 mieszkań. Pasaż Róży jest otwarty codziennie w godzinach 8:00 - 22:00. Zwiedzanie jest bezpłatne.


Zainteresował temat?

4

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mishelin ~Mishelin (Gość)05.12.2021 10:41

Kiedyś to łodzi była wsią, osadą czymś w tym rodzaju . Teraz po wielu latach słabych rozwiązań to Piotrków jest wsią a Łódź miastem wojewódzkim. Jako mieszkaniec Piotrkowa nie jestem zazdrosny o ten fakt ale TU przecież nic nie ma Piotrków jest miastem dla ludzi po 50 ,60 nie młodszych.

41


Andrzejmasztalerz ~Andrzejmasztalerz (Gość)05.12.2021 10:07

Betonoza i nic więcej. Płyty z granitu, a drzewa zasadzone w doniczkach. Piękna łódź nie ma co. Piotrków niech nie idzie tą drogą. Już wystarczy zabetonowany rynek.

30


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat