Artykuły do tagu: Historia

Odkrywamy znane i nieznane - Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ulokowane jest w jednym z najważniejszych w kraju zabytków architektury przemysłowej, jakim jest Biała Fabryka Ludwika Geyera. Trafić tutaj łatwo, wystarczy dotrzeć na ul. Piotrkowską. Łódzka placówka jest zarazem największym w Europie i unikalnym w skali świata muzeum poświęconym włókiennictwu. Prowadzi także działalność o charakterze naukowo-badawczym, kulturalnym i edukacyjnym.
Odkrywamy znane i nieznane - Kościół cmentarny św. Marcina w Witowie
Drewniany kościół cmentarny w Witowie powstał w 1835 r. w stylu barokowym. Jeszcze kilka lat temu odprawiano w nim msze święte, jednak upływ czasu dał się mocno we znaki tej zabytkowej drewnianej konstrukcji. Obecnie podejmowane są działania, które mają uchronić konstrukcję i wyjątkowe wnętrza kościółka.
Odkrywamy znane i nieznane – Muzeum Legionów Polskich w Piotrkowie
Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta Starego od dawna chciało zaznaczyć obecność Legionów Polskich w Piotrkowie. Powoli zbierano zarówno eksponaty i pamiątki, jak i skromne fundusze. Po latach starań udało się stworzyć namiastkę Muzeum Legionów Polskich w Piotrkowie. Na izbę pamięci zagospodarowano na razie pierwszą z sal funkcjonującego już przy Rynku Trybunalskim muzeum.
Odkrywamy znane i nieznane - Bunkier kolejowy w Jeleniu
Przed kilkoma miesiącami zachęcaliśmy do odwiedzenia niemal bliźniaczego obiektu – bunkru kolejowego w Konewce. I choć wiele między nimi podobieństw, to jednak jest jedna zasadnicza różnica. Bunkier w Jeleniu stoi zapomniany, w przeciwieństwie do obiektu w Konewce, który zagospodarowano i przygotowano tak, by turyści nie wyjeżdżali zawiedzeni.
To jedna z najważniejszych rocznic
Losy wielu sulejowskich rodzin mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej, gdyby 11 lutego 1941 r. hitlerowcy nie aresztowali prawie 70 osób w placówce Związku Walki Zbrojnej w Sulejowie. Wszyscy niestety zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń tradycyjnie sulejowianie oddali im hołd.
Poznaj życie i kulturę ludów Afryki i Ameryki Południowej
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zapraszają na wystawę czasową „UTRACONE–ODZYSKANE. Ciąg dalszy…”. Ekspozycja prezentuje najciekawszą część przedwojennej kolekcji pozaeuropejskich eksponatów etnograficznych dawnego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Zabytki z tej kolekcji ilustrują życie i kulturę ludów zamieszkałych na terenach Afryki i Ameryki Południowej.
Książka na weekend - kryminał i opowieści o historii
W tym tygodniu proponujemy najnowszy kryminał jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy ostatniej dekady – Roberta Małeckiego. Jest to zarazem początek nowej serii tego autora. Zestaw uzupełnia książka nawiązująca do II wojny światowej i historii Anny Frank. Trzecia propozycja też posiada wątek wojenny, ale dotyczący wojny w Wietnamie. Zarazem jest to propozycja dla miłośników „małego z pianką”. Ciekawostek i emocji w tym zestawie nie braknie.
Odkrywamy znane i nieznane - Park Belzacki w Piotrkowie
Przed tygodniem przypominaliśmy historię nieistniejącego już dworu we wsi Gościnna w gminie Gorzkowice. Dziś możemy wspomnieć o kolejnym dworze, który zachował się już tylko w pamięci i coraz mniej licznych wspomnieniach, a był nim dwór w Parku Belzackim w Piotrkowie.
Odkrywamy znane i nieznane - Dwór i park w Gościnnej.
Dziś zachęcamy do zgłębienia historii niestety nieistniejącego już dworu i parku w Gościnnej w gminie Gorzkowice. Zabudowania zachowały się już tylko na starych fotografiach i w pamięci części mieszkańców. Zabudowania, o których dziś mowa odeszły bowiem do historii w latach 60. XX wieku.
Darczyńcy nieocenioną pomocą dla archiwów
6 grudnia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Darczyńcy. Wydarzenie to należy do najważniejszych „świąt archiwalnych”. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim przygotowało okolicznościową wystawę, którą chce podziękować wszystkim tym, którzy bezinteresownie gromadzą i przekazują do archiwów unikalne świadectwa naszego wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat