Artykuły do tagu: Historia

Książka na weekend - książka do samodzielnego złożenia
Tak, tym razem czeka nas nie lada łamigłówka. Książka z mnóstwem kryminalnych zagadek, którą w drukarni wydrukowano z błędem. Strony zostały pomylone. I choć wydarzyło się to w 1934 roku, to do dziś wydawana jest w tej samej formie, dostarczając czytelnikowi dodatkowych emocji i wystawiając na próbę jego cierpliwość. Na szczęście to jedna z trzech propozycji książkowych, a pozostałe wydano bez podobnych błędów.
Przejdą szlakiem historii
W sobotę (20.05) Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy oraz Stowarzyszenie Dziedzictwo Kultury Piotrkowskiej organizuje spacer pt. "Przechadzka w lata minione" ulicami Moszczenicy.
PGE Mecenasem Muzeum Narodowego w Kielcach
PGE Polska Grupa Energetyczna objęła mecenatem Muzeum Narodowe w Kielcach, tym samym zostając Mecenasem Muzeum. Umowa współpracy została podpisana 12 maja 2023 roku w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.
Książka na weekend - niesamowite historyczne ciekawostki
Ile to razy ktoś w towarzystwie zasypywał nas ciekawostkami z różnych dziedzin? Teraz sami możemy zaskoczyć towarzystwo i przywołać jedną z wielu zaprezentowanych w proponowanej dziś książce. A jako, że proponujemy zestaw trzech tytułów, to uzupełniamy całość opowieścią z nutą historii i powieścią obyczajową, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
To była żywa lekcja historii
Piknik historyczny na placu Pofranciszkańskim zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie. To wydarzenie towarzyszące obchodom 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Odkrywamy znane i nieznane - Stawy Jana w Łodzi
Cieplejsze dni zachęcają do wypoczynku na łonie natury. Perspektywa ciepłego lata skłania nas do poszukiwania miejsc idealnych dla ochłody i kąpieli. Kto szuka odmiany od „Słoneczka” i raczej niskich w tym sezonie wód Zalewu Sulejowskiego, ten znajdzie równie ciekawy zbiornik na terenie Łodzi. Zachęcamy, by poznać bliżej miejsce nazywane Stawami Jana.
Odkrywamy znane i nieznane - Stare Miasto w Piotrkowie
Niewiele jest miast w Polsce, które mogą się pochwalić podobną starówką, jak Piotrków Trybunalski. Walory architektoniczne, zabudowa i historia dają znaczącą przewagę, a dowodem na prawdziwość takiego twierdzenia jest fakt, że gród nad Strawą był i jest chętnie wybierany przez filmowców. Na szczęście nie tylko, bo do Piotrkowa nadal przyjeżdża sporo turystów.
Archeologiczne odkrycie w Wolborzu
Trwające w Wolborzu badania archeologiczne pozwoliły odkryć zabudowę zamkową o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Prace od pół roku prowadzone są na prywatnych działkach mieszkańców, którzy wyrazili zgodę na wykopaliska.
Bez korzeni nie zakwitniesz. Konkurs dla młodych genealogów
Już po raz drugi Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Archiwa Państwowe zapraszają młodych genealogów do konkursu pod hasłem „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Jego celem jest opracowanie drzewa genealogicznego. Konkurs adresowany jest uczniów klas IV-VII szkół podstawowych. Dzięki piotrkowskiemu archiwum, dołączyć do zabawy mogą także mieszkańcy naszego regionu.
Odkrywamy znane i nieznane - Klasztor Bernardynów w Piotrkowie
Bernardyni znani byli w Piotrkowie jeszcze przed powstaniem klasztoru, bowiem przybywali nad Strawę z klasztoru w Warcie. Dopiero w 1624 roku zapadła decyzja o wybudowaniu siedziby w Piotrkowie, mieście ważnym z politycznego punktu widzenia. Ziemie pod klasztor wykupił główny fundator – Florian Starczewski. Rok później zgodę na osiedlenie się zakonników wydał arcybiskup gnieźnieński.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat