Zdjęcie zatytułowane "Kamień pamięci" autorstwa Eweliny Jędruszek zajęło pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym "Znane i nieznane miejsca pamięci trudnej historii Polaków w mojej okolicy", który został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach międzynarodowego projektu FARO, w którym nasz powiat bierze udział.
Ponad pięćdziesięcioosobowy chór, soliści, piękne recytacje i historyczne fakty przedstawione przez lektorów, a to wszystko w plenerze. Tak wyglądały obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Piotrkowie Trybunalskim.
W związku z 38. rocznicą śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w niedzielę w kościele oo. Bernardynów w Piotrkowie rozpoczęła się uroczysta msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny oraz NSZZ "Solidarność". Po eucharystii przybyłe delegacje przeszły pod pomnik poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce przy ul. Narutowicza, gdzie złożyły kwiaty.
15 października 1922 roku w Zamku Królewskim w Piotrkowie urządzono Muzeum. W przeddzień okrągłego jubileuszu przypominamy historię powstania tego niezwykłego dla Piotrkowa miejsca.
Kolejny weekend jesieni to seria dedykowana głównie dla pań, choć nie tylko. To też propozycje dla miłośników opowieści z historią w tle. Z pewnością z taką lekturą uda się w udany sposób spędzić kilka najbliższych wieczorów.
Przed budynkiem Mediateki 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim otwarta została wystawa plenerowa poświęcona Stanisławowi „Warszycowi” Sojczyńskiemu – nauczycielowi, konspiratorowi oraz jednemu z wielu, których dziś określamy mianem Żołnierzy Wyklętych.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do udziału w święcie archiwisty. W piątek (30.09.2022) w siedzibie instytucji przy ul. Jerozolimskiej 29 odbędzie się dzień otwarty. Wszyscy miłośnicy historii będą mogli poznać pracę w archiwum i skorzystać z przygotowanych atrakcji. Przewidziano m.in. grę miejską.
Wśród wielu zabytków i atrakcji turystycznych województwa łódzkiego skrywa się też wiele sakralnych pereł architektury. Wiele z nich może się poszczycić nie tylko oryginalnym wyglądem, ale też bogatą i ciekawą historią. Właśnie dziś odwiedzimy jedno z takich miejsc – kościół w Modlnej koło Ozorkowa w powiecie zgierskim.
Bilet do galerii sztuki w europejskim mieście kosztuje kilkanaście euro za osobę. Najbardziej cenią się muzea, które mają w posiadaniu dzieła znanych mistrzów. Uwagę turystów przyciągają takie nazwiska jak Van Gogh, Monet, Kandinsky czy Klimt. A gdyby tak wydać pieniądze tylko raz i codziennie móc obcować z najpiękniejszymi dziełami sztuki? Zamów porcelanę Goebel, na której producent umieszcza prace malarzy znanych na całym świecie.
Główne kierunki natarcia niemieckich sił były znane polskim strategom na rok przed wybuchem wojny. Liczono się, że Niemcy będą nacierać na Warszawę od strony północnej (wzdłuż Noteci i Wisły), oraz od południa przez Piotrków.