Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane – drewniany kościół w Modlnej

ePiotrkowŁódzkie Niedziela, 11 września 202220280
Wśród wielu zabytków i atrakcji turystycznych województwa łódzkiego skrywa się też wiele sakralnych pereł architektury. Wiele z nich może się poszczycić nie tylko oryginalnym wyglądem, ale też bogatą i ciekawą historią. Właśnie dziś odwiedzimy jedno z takich miejsc – kościół w Modlnej koło Ozorkowa w powiecie zgierskim.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Pierwszy kościół parafialny pw. Bożego Ciała pochodził z pierwszej połowy XV wieku. Powstał w 1421 roku z fundacji rodziny Modlińskich, a dokładniej dwóch braci pochodzących z Modlnej. Alberyk z Modlnej był kanonikiem gnieźnieńskim i archidiakonem warszawskim (zmarł w 1430 r.), a jego brat Benedykt był kanonikiem i oficjałem generalnym gnieźnieńskim, archidiakonem łęczyckim (zmarł w 1434 r.). Obaj opisywani byli jako mężowie niepospolitych zdolności i zasług względem kościoła i Rzeczpospolitej.

 


Pod koniec XV wieku kościół rozbudowano, a stojący tu obecnie powstał około 1508 roku. Jego fundator pozostaje nieznany. Świątynię pod wezwaniem Bożego Ciała i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika wybudowano z drzewa modrzewiowego, a całość przykryto dachem z gontu w stylu zakopiańskim. W jego wnętrzu można podziwiać ołtarze w stylu barokowym.

 


W roku 1586 dobudowano murowaną kaplicę w stylu gotyckim, a jej fundatorem był Mateusz Warszycki, kasztelan łęczycki. Według innych źródeł miał tego dokonać w 1600 r. Stanisław Warszycki herbu Habdank, wojewoda podlaski. Wewnątrz murowanej dobudówki znajduje się pomnik fundatora. Poza nim można podziwiać także kamienną chrzcielnicę i kropielnicę.

 

fot. K. Żołądek


Kościół na przestrzeni lat kilkukrotnie odnawiano. M.in. w roku 1876, kiedy to na remont zrzucili się parafianie. W 1903 roku przy głównym wejściu do kościoła dobudowano kruchtę, wydłużono zakrystię. W 1939 roku między kaplicę a kościół spadła bomba, ale szczęśliwym zbiegiem okoliczności nie rozerwała się. Zatrzymała się na ścianie budynku tworząc w niej wyrwę. Niemcy zapisali się na kartach świątyni także dwa lata później, kiedy to aresztowali ówczesnego proboszcza, ks. Bolesława Wyrzyńskiego. Trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie 10 czerwca 1942 roku trafił do komory gazowej. Po aresztowaniu księdza Niemcy zamienili kościół na magazyn zbożowy. Zabrali też dzwony, z czego jeden pochodzący z 1765 roku i posiadający status zabytkowego. Po wybuchu powstania warszawskiego świątynię ponownie przemianowano, tym razem na wojskowe koszary.

 


Po wojnie świątynia odzyskała pierwotne przeznaczenie, a wiernych skupił proboszcz Jan Jachimek. Na przestrzeni lat wielu było zarządzających parafią, a każdy z proboszczów dołożył swoją cegiełkę do renowacji kościoła. Po wojnie proboszczowie skupili się na ponownym umieszczeniu dzwonów, organów, wymianie gontu, malowaniu. W roku 2012 dokonano kompleksowego remontu kościelnej elewacji, wymieniona została też więźba dachowa. Rozpoczął się też remont kaplicy Warszyckich.

 


Elementem, który wyróżnia kościół w Modlnej od innych znajdujących się w najbliższej okolicy jest sześcioboczna sygnaturka wieńcząca dach świątyni. Zakończona jest baniastym hełmem, z którego wyrasta krzyż. Wnętrza skrywają liczne malowidła ścienne, a na płótnach prezentowana jest m.in. Droga Krzyżowa i obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzący z XVIII wieku. Przez miejscowych obraz jest też określany mianem Matki Boskiej Modlińskiej. Innym XVIII-wiecznym obrazem jest przedstawienie św. biskupa Stanisława Szczepanowskiego ze wskrzeszonym piotrowinem.


Zainteresował temat?

4

4


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat