W piątek 27 grudnia w Piotrkowie odbędzie się uroczystość upamiętniająca bohaterów Powstania Wielkopolskiego z 1918/1919. Ten zryw Polaków w Poznańskiem zakończył się sukcesem.
Zespół z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim stworzył film „Piotrków – miasto filmu i trybunału” w ramach ogólnopolskiego projektu „Historia w sieci”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Produkcja stała się wyjątkowym połączeniem lokalnej historii i nowoczesnych technologii. Dzięki swojej pracy i zaangażowaniu z dumą reprezentowali Piotrków Trybunalski, tworząc film promujący historię i tradycje regionu.
Już w czwartek 12 grudnia będzie miała miejsce premiera kolejnego filmu promującego Piotrków Trybunalski. Tym razem dzięki funduszom uzyskanym z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego dowiemy się więcej o historycznych postaciach związanych z Piotrkowem z XX wieku. film już niebawem trafi na serwisy streamingowe.
Multimedialne prezentacje i okolicznościowe przypinki – tak młodzież myślała o niepodległości. W Szkole Podstawowej w Krzyżanowie zorganizowany został międzyszkolny konkurs „Polska droga do Niepodległości 11 listopada” pod patronatem wójta gminy Wola Krzysztoporska.
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 (TPS) odbyła się uroczysta inauguracja Klubu Historycznego im. ppłk dr Haliny Kępińskiej-Bazylewicz „Kory". Podczas otwarcia przedstawiono cele działalności Klubu.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości Marszałek Józef Piłsudski, premier Walery Sławek oraz Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa, odwiedzili kilkanaście sołectw i sulejowskich obwodów, w których mieszkańcy przygotowali piękne niepodległościowe dekoracje. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie. To był niesamowity pokaz patriotyzmu i jedności.
Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie, otrzymał prestiżową nagrodę Złotej Wieży Trybunalskiej, przyznawaną za wybitny wkład w rozwój Piotrkowa przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Nagroda ta jest jednym z najwyższych odznaczeń, jakie mogą otrzymać mieszkańcy miasta za zasługi w dziedzinie kultury, działalności społecznej oraz promowania regionu.
Przebywali w nim Władysław Sikorski, Maria Dąbrowska, Maria Piłsudska. Później swoją siedzibę miał tam klub Concordia, a później pogotowie ratunkowe. Mowa o budynku po byłym hotelu „Comfort” przy Dąbrowskiego w Piotrkowie. Zrujnowany czeka na nowego właściciela, został bowiem wystawiony na sprzedaż. Za 2,5 mln złotych.
W Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się prelekcja o obronie "Szosy Piotrkowskiej" i Piotrkowa we wrześniu 1939 roku. Jak podkreślają historycy bitwa, która odbyła się 5-6 IX 1939 roku skrywa wiele ciekawostek i nieznanych faktów. Wydarzenie odbędzie się już w sobotę 14 września o godzinie 13. Wstęp wolny.
Dzięki niedzielnemu (08.09.2024) spacerowi z CIT-em "Żydowskie Kirkuty" mieszkańcy miasta i przyjezdni goście mogli poznać ciekawą oraz tajemniczą historię Żydowskiego Cmentarza położonego w Piotrkowie Trybunalskim.