Program wydarzenia:
8:30 – Msza Święta w intencji pamięci organizatorów i uczestników Powstania Wielkopolskiego (Kościół Bernardynów).
9:15 – Przemarsz pod Pomnik Nieznanego Żołnierza.
9:20 – Złożenie wieńca i wygłoszenie przemówienia.
Dlaczego to wydarzenie jest ważne?
- Powstanie Wielkopolskie było jednym z nielicznych zwycięskich zrywów niepodległościowych w historii Polski. Upamiętnienie tej rocznicy przypomina o odwadze i determinacji naszych przodków oraz podkreśla znaczenie patriotyzmu we współczesnych czasach – podkreślają organizatorzy uroczystości z "Trybunalskiej Alternatywy".
Czym było?
Powstanie Wielkopolskie 1918–1919 jest jednym z tych wydarzeń. Wielkopolska insurekcja, której początek dały walki na ulicach Poznania 27 grudnia 1918 r. (związane z wiecem na cześć przyjazdu pianisty Ignacego Paderewskiego) jest jednym z czterech zwycięskich powstań polskich (często błędnie podaje się, że jedynym). Sukcesem – choć może nie tak wielkim – zakończyły się również powstanie wielkopolskie w 1806 r., powstanie sejneńskie w 1919 r. i II Powstanie Śląskie w 1920 r.
przystanekhistoria.pl
„Tylko dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu Polska odzyskała niepodległość”; „Piłsudski nie lubił Wielkopolan, a to oni uratowali go w 1920 r.”; „Powstanie Wielkopolskie jest marginalizowane w historii Polski”. Te i inne utarte i stereotypowe hasła często można usłyszeć wśród niektórych Wielkopolan, którzy czują się „marginalizowani”, np. przez „Warszawę” i historyków niedoceniających roli Powstania Wielkopolskiego w drodze do utrzymania niepodległości po 1918 r. Wynika to z kulturowych korzeni, podziałów pozostałych po zaborach, animozji regionalnych, ale też mentalności Wielkopolan