100 lat Muzeum w Zamku Królewskim

Sobota, 15 października 202223
15 października 1922 roku w Zamku Królewskim w Piotrkowie urządzono Muzeum. W przeddzień okrągłego jubileuszu przypominamy historię powstania tego niezwykłego dla Piotrkowa miejsca.

Ładuję galerię...

W lipcu 1918 r. piotrkowscy działacze PTK zwrócili się do przebywającego wówczas w mieście generała-gubernatora austriackiej strefy okupacyjnej Antoniego Liposzczaka, o zgodę na korzystanie z obiektu przez Towarzystwo Krajoznawcze. Gubernator wyraził zgodę 1 sierpnia i wkrótce powołany został Komitet Odbudowy Zamku Piotrkowskiego, który rozpoczął działania zmierzające do przejęcia i remontu zabytkowej budowli.

 

Cesarsko-królewska Komenda Powiatowa w Piotrkowie 25 października 1918 r., a więc niemal w ostatnich dniach urzędowania, przesłała Zarządowi Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego dokument poświadczający oddanie „Zamku Królewskiego” w opiekę i użytkowanie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Prawo własności zastrzeżono przy tym Rządowi Polskiemu. To przekazanie potwierdzone zostało w lipcu 1919 r.
Wówczas Ministerstwo Kultury i Sztuki RP zdecydowało oddać zamek Polskiemu Towarzystwu Krajoznawczemu w użytkowanie na lat dziesięć z obowiązkiem opłacania czynszu dzierżawnego i wykonywania niezbędnych remontów. Od tego momentu Zamek stał się oficjalnie siedzibą Oddziału Piotrkowskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Muzeum Krajoznawczego działającego od 1909 r. w strukturach tej organizacji.

 

Podjęte niezwłocznie prace remontowe, na które przyznano jedynie niewielkie dotacje, wspierane były finansowo przez piotrkowskie zakłady przemysłowe i okoliczne majątki oraz społeczną ofiarność, a także dochody z organizowanych specjalnie w tym celu spektakli i koncertów. Prace związane z renowacją obiektu zakończono w połowie 1922 r. Z powodów finansowych ograniczyły się one do usunięcia elementów związanych z wykorzystywaniem obiektu na potrzeby cerkwi wojsk rosyjskich, skuciem tynków zewnętrznych oraz odsłonięciem detali kamieniarki okiennej.

Uroczyste otwarcie dawnego zamku królewskiego odbyło się 15 października 1922 r. 

 

W przejętym obiekcie, zgodnie z zapowiedzią Komitetu Odbudowy Zamku Piotrkowskiego, znalazły miejsce „…pamiątki narodowe gromadzone dotąd skrzętnie w Muzeum Krajoznawczym, przystępny dla wszystkich księgozbiór z czytelnią oraz ocalone podczas wojny dawne akta i dokumenty polskie”. W 1930 r. Departament Kultury Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wyraził zgodę na przedłużenie umowy dzierżawnej do 15 listopada 1940 r.

 

Niestety funkcjonowanie Muzeum Krajoznawczego Ziemi Piotrkowskiej zostało przerwane wybuchem wojny we wrześniu 1939 r. Po jej zakończeniu przywrócono funkcje muzealne obiektu, a także podjęto kolejne etapy prac związanych z rekonstrukcją gmachu, który do dziś pozostaje siedzibą Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Tekst: Paweł Kendra


Zainteresował temat?

5

0


Zobacz również

Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

DoPani/Pana"Ja" ~DoPani/Pana"Ja" (Gość)16.10.2022 08:23

Do Pana/Pani "Ja". Obiekty można mieć w depozycie darmo albo za małe kwoty. Wiele z nich (sztandary, proporczyki, puchary, dyplomy,carchiwa itp. itd.) są bezprawnie w rękach prywatnych, a powinny być w muzeum. Większość ludzi schowała je u siebie, bo były likwidowane jak na przykład, kluby Concordia, Piotrcovia, Start. O ile wiem po Concordii różne eksponaty walają się w magazynku stadionu przy ul. Żwirki. Przypuszczam, że wiele osób ma takie przedmioty i chętnie je odda. Po za tym administracja i kierownictwo muzeum powinno umiejętnie gospodarzyć funduszami tak, aby stać było na zakup czy depozyt eksponatów ważnych i potrzebnych dla historycznej pamięci z życia naszego miasta.

50


Arhcheolog ~Arhcheolog (Gość)15.10.2022 16:11

Muzeum jest instytucją miasta i podlega pod Urząd Miasta? Ma zbierać i chronić zabytki, przedmioty i dokumenty związane z Piotrkowem, jego historia w różnych dziedzinach życia społecznego? To dlaczego, jednocześnie, podsuwam, zupełnie bezpłatnie, w czynie społecznym, brak jest zbiorów pamiątek sportu, muzyki, sztuki, szkolnictwa i lecznictwa? Nic nie ma o klubach sportowych, o chórach, orkiestrach, zespołach muzycznych, domu kultury, teatrach itd. itp. Ba! Obnosimy się dumnie ile to w Piotrkowie filmów kręcono, a w muzeum nic na ten temat nie ma, żadnych plakatów, fotosów, rekwizytów, kostiumów będących na planach filmów tu u nas kręconych. Łódź jest blisko, można ściągnąć z zamkniętych magazynów wytwórni filmowych te rzeczy, a i do Warszawy i Wrocławia jest też blisko i dobra droga. Coś mi się zdaje, że pracownicy muzeum zbijają gruchy kijem, a nie bardzo interesują się tymi, dziedzinami piotrkowskiego życia społecznego.

91


Eksponat ~Eksponat (Gość)16.10.2022 10:35

To jeżeli rzeczywiście informacja o eksponatach po Klubie "CONCORDIA" jest prawdziwa, że są w pomieszczeniach stadionu miejskiego przy ul. Żwirki, a stadion jest własnością miasta i zarządzany przez miejski OSiR, muzeum jest, również miejskie, to co stoi na przeszkodzie, aby decyzja władz miejskich, umieścić te eksponaty, w gablotach miejskiego muzeum? Oczywiście jeżeli to jest prawda. A jeżeli byłaby to prawda, to nie za bardzo świadczy to, o inicjatywie i kompetencji władzy miejskiej mającej wpływ, na takie dziedziny jak, sport, oświata, kultura i promocja, że szczególnym uwzględnieniem prezydenta miejskiego i przewodniczącego R. M. Marazm i upadek życia społecznego w miescie. Szkoda.

30


A.P. ~A.P. (Gość)17.10.2022 10:03

Okręgowe to muzeum było ale już nie jest. Kukizowcze doucz się sam, zamiast udawać poprawianie rzeczywistości.

53


1xDoPani/Pana"Ja" ~1xDoPani/Pana"Ja" (Gość)16.10.2022 08:28

Do Pana/Pani "Ja". Eksponaty można mieć w depozycie darmo albo za małe kwoty. Wiele z nich (sztandary, proporczyki, puchary, dyplomy,archiwa itp. itd.) są bezprawnie w rękach prywatnych, a powinny być w muzeum. Większość ludzi schowała je u siebie, bo były likwidowane jak na przykład, kluby Concordia, Piotrcovia, Start. O ile wiem po Concordii różne eksponaty walają się w magazynku stadionu przy ul. Żwirki. O tych pamiątkach z Concordii strona epiotrkow pl kilka dobrych lat temu pisała i sprawa dziwnie ucichła. Przypuszczam, że wiele osób ma takie przedmioty i chętnie je odda. Po za tym administracja i kierownictwo muzeum powinno umiejętnie gospodarzyć funduszami tak, aby stać było na zakup czy depozyt eksponatów ważnych i potrzebnych dla historycznej pamięci z życia naszego miasta. Pozdrawiam.

40


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)15.10.2022 12:00

To ja już nic nie rozumiem. W 2009 obchodziliście okrągłą rocznicę 100-lecia Muzeum:
https://epiotrkow.pl/news/Piotrkowskie-Muzeum-ma-juz-1..-lat,2192
Kolejny bareizm: "Dziecko jest dzieckio, wypić zawsze można"

80


ggggg ~ggggg (Gość)15.10.2022 14:42

Szkoda, że stulecie swojego istnienia Muzeum świętuje organizując niemal karczemną imprezę z korowodem w takt szła dzieweczka do laseczka...

71


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat