Artykuły do tagu: Ci

Życie codzienne piotrkowian w okupowanym mieście cz. 2
"Już w pierwszych dniach okupacji wprowadzono godzinę policyjną oraz zakaz spotykania się w większym gronie osób. Niemiecki okupant szybko zadbał również o unicestwienie wszelkich przejawów życia kulturalnego polskich mieszkańców Piotrkowa" - pisze w drugiej części tekstu poświęconego życiu piotrkowian pod okupacją dr Małgorzata Piotrowska.
Życie codzienne piotrkowian w okupowanym mieście cz. 3
Bieda i głód - to największe problemy, z którymi musieli mierzyć się piotrkowianie w czasie niemieckiej okupacji. Wynikały one m.in. z niedostatecznego zaopatrzenia miasta w liczne towary, a także reglamentacji artykułów spożywczych wprowadzonej już 1939 roku. O tym, jak mieszkańcy miasta radzili sobie z codziennymi trudnościami dowiecie się z trzeciej, ostatniej części opowieści o życiu w okupowanym Piotrkowie.
Za mała dziura. Trudno wcisnąć
Przy osiedlowych śmietnikach w Piotrkowie stoją m.in. druciane pojemniki na plastik. Początkowo były one przeznaczone na butelki tzw. pety. Dziś, gdy nasza ekologiczna świadomość nieco wzrosła, próbujemy tam także wrzucać każde inne opakowanie plastikowe. Niestety próbujemy, bo otwór do tego przeznaczony jest zbyt mały, by skutecznie przez niego przecisnąć np. kanister po płynie do spryskiwacza lub 5. litrowej wodzie, większą doniczkę czy chociażby worek plastikowy z paroma pudełkami po mięsie.
Odkrywamy znane i nieznane - Zespół dworsko-parkowy w Szynczycach
Szynczyce to niewielka miejscowość położona nieopodal Czarnocina. Znajduje się tu zabytkowy XIX-wieczny dwór, otoczony zabytkowym i odnowionym we wrześniu 2021 r. parkiem. Obecnie budynek stanowi siedzibę Szkoły Podstawowej.
W Sulejowie wspierają niepełnosprawnych
„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa” - to dwa programy, w ramach których Urząd Miasta w Sulejowie pomaga niepełnosprawnym mieszkańcom całej gminy, a także ich opiekunom. Obydwa są realizowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulejowie. To m.in. dzięki Pozyskanemu na ten cel dofinansowaniu, którego wysokość to ponad 80 tys. zł. Programy są finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego. Zaledwie kilka miast i powiatów oraz mniej niż 10% gmin województwa łódzkiego otrzymało dofinansowanie na ten cel.
Złote małżeństwa w USC
Trzy piotrkowskie pary świętowały w środę (22.09) 50. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Wystawa tkanin artystycznych i warsztaty ich tworzenia
Od 22 września do 7 października będzie czynna wystawa „Mistrz i uczniowie tkaniny artystycznej. Autorami ekspozycji są: piotrkowski plastyk Józef Jakubczyk oraz uczestnicy prowadzonych przez niego w Kleszczowie zajęć tkackich.
Premier: osoby po 50. roku życia i medycy będą mogli otrzymać trzecią dawkę szczepionki
Przyjęto rekomendację przewidującą, że po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia będzie można stosować trzecią dawkę przypominającą – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Mogą z tego skorzystać osoby powyżej 50 lat i medycy.
Budżet Obywatelski rozstrzygnięty!
Ponad 8,5 tys. osób zagłosowało na projekty budżetu obywatelskiego 2022 w Piotrkowie Trybunalskim. Przedstawiamy wyniki głosowania.
Pomóż w powrocie na rynek pracy osobom opiekującym się małymi dziećmi
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego ogłosił konkurs, którego stawką będą dotacje na projekty dedykowane osobom sprawującym opiekę nad dziećmi do lat 3. Dofinansowania będzie można uzyskać m.in. na utworzenie żłobków, klubów dziecięcych, a także szkolenia i doradztwo zawodowe.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat