Zgodnie z informacjami prasowymi pochodzącymi z lat międzywojennych, 31 maja 1931 r. na głównym placu w Czarnocinie, naprzeciwko obecnego budynku urzędu gminy odsłonięto obelisk, którego głównym elementem było popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego.
Jak głosi ustny przekaz najstarszych mieszkańców gminy w momencie wybuchu II wojny światowej mieszkańcy Czarnocina postanowili go ukryć i zakopali ten historyczny monument na terenie należącym do parafii, gdzieś w okolicy dzisiejszej plebanii.
Już kilka lat temu Urząd Gminy podjął próbę znalezienia fotografii tego miejsca lub jakiejkolwiek informacji w tym zakresie, lecz ta okazała się bezskuteczna. W akcję włączył się też Henryk Ceranka, pasjonat lokalnej historii i mieszkaniec Czarnocina.
W grudniu wznowiono prace nad poszukiwaniem popiersia. Prac poszukiwawczych podjęło się Stowarzyszenie Eksploracyjne na Rzecz Ratowania Zabytków „Sakwa” z siedzibą w Poznaniu. Pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych wydał Łódzki Konserwator Zabytków.
Kilka dni temu członkowie stowarzyszenia z całej Polski przy pomocy nowoczesnego sprzętu poszukiwali popiersia. Tym razem jednak się to nie udało.
Kolejna próba poszukiwań zostanie podjęta wiosną przyszłego roku. Jednocześnie bardzo proszę o kontakt wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje na ten temat. Jeśli ktoś posiada stare fotografie tego miejsca lub ma jakąkolwiek wiedzę, która byłaby przydatna to apeluję o pomoc - mówi Roman Miksa, wójt Czarnocina.