Mija rok od agresji rosyjskiej na Ukrainę, przed którą w Polsce szukało schronienia blisko 10 milionów Ukraińców. Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej na wniosek Wojewody Łódzkiego wspierali służby odpowiedzialne za przyjęcie uchodźców na terenie województwa łódzkiego.
Nie lada gratka dla biegaczy zbliża się wielkimi krokami. Już w marcu będzie można wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez OSiR w Piotrkowie.
Przysięga żołnierzy WOT odbyła się w sobotę, 28 stycznia w Piotrkowie Trybunalskim. Była to pierwsza w tym roku przysięga ochotników 9ŁBOT, a zarazem pierwsza tego typu uroczystość w trybunalskim grodzie.
Po raz pierwszy w swojej historii żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej w Piotrkowie Trybunalskim. Ta chwila jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza.
Wspomagają walczących w Ukrainie. Ze zużytych puszek, świeczek i tektury wykonują świece tzw. okopowe, ratunkowe czy survivalowe. Służą one żołnierzom do ogrzania się, gotowania czy np. suszenia ubrań. Temperatura za oknem zaczyna spadać, idzie zima, więc teraz są one szczególnie potrzebne.
W miniony weekend na placu 11 Listopada w Łasku odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Złożyło ją 100 nowych Terytorialsów, którzy przez ostatnich 16 dni szkolili się w koszarach formowanego od sierpnia 93. batalionu lekkiej piechoty w Łasku.
Prace remontowe na cmentarzu wojennym w Milejowie (gm. Rozprza) trwają od kilku dni pełną parą. To miejsce, dzięki renowacji, a także wymianie poszczególnych obiektów ma wkrótce zyskać zupełnie nowe oblicze. Władze gminy Rozprza podkreślają, że kultywowanie pamięci o poległych, leży w obowiązku wszystkich samorządów.
Żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej po raz kolejny realizowali szkolenie na wodach Zalewu Sulejowskiego. Tym razem doskonalili nabyte umiejętności w prowadzeniu działań ofensywnych w środowisku leśnym i wodnym.
Instytut Pamięci Narodowej chce likwidować pomniki upamiętniające wydarzenia związane z komunizmem. Ma to być element procesu dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Również w Piotrkowie Trybunalskim mamy taki monument, dedykowany "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945", znany jako pomnik żołnierza z dziewczynką. Czy i on powinien zostać usunięty?
Dla wielu są bohaterami, choć są też tacy, którzy uważają ich za bandytów. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - żołnierzy, którzy w 1945 roku stawili opór władzy komunistycznej narzuconej Polsce przez ZSRR.