Z wielką radością przyjąłem propozycję, aby przysięga odbyła się w Piotrkowie, czyli mieście mającym tak duży wpływ na kształtowanie się polskiej państwowości, mieście pierwszego dwuizbowego parlamentu, mieście Trybunałów Koronnych i miejscu związanym z polskim orężem, ponieważ tutaj odbywały się zjazdy rycerskie, Dzisiejsza uroczystość wpisuje się pięknie w obchody Powstania Styczniowego. Powstańcy w Rynku Trybunalskim, w kamienicy nr 7, gdzie znajdowała się cytadela, cierpieli za Ojczyznę. Z tego miejsca na front wyruszały Polskie Legiony, w Piotrkowie mieścił się również Departament Wojskowy Naczelnego Komitetu Narodowego, którego pracą kierował płk Władysław Sikorski. To też rodzinne miasto wielkiego Polaka gen. Grota Roweckiego. Drodzy żołnierze niech te postaci i wydarzenia inspirują was do pięknej, szlachetnej służby dla dobra naszej Ojczyzny - mówił prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak.
Jak podkreślano w trakcie uroczystości, przysięga to akt ślubowania wyrażający cele i zadania postawione przez Naród, to zobowiązanie wobec Państwa i Narodu, stanowiące źródło siły moralne, które nadaje sens żołnierskiej służbie.
Złożyło ją ponad 40 ochotników z województwa łódzkiego, którzy ukończyli szkolenie podstawowe, a rozpoczęły ją słowa:
Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży Konstytucji...
Błogosławieństwa żołnierzom udzielił rzymskokatolicki dziekan WOT ks. płk Radosław Michnowski.
Uczestniczymy w wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest złożenie ślubowania przez żołnierzy WOT. Niesiecie pomoc na wypadek zagrożeń. Wspomagaliście też działania związane z pandemią. Reprezentujecie środowiska lokalne. Wasza postawa jest przykładem do naśladowania. Jesteście zawsze gotowi, zawsze blisko. Dziś złożyliście ślubowanie. Jestem pełen uznania dla waszej odwagi i życzę, aby służba przynosiła wam satysfakcję a nam bezpieczeństwo - mówił obecny na uroczystości wicemarszałek woj. łódzkiego Zbigniew Ziemba.
Rodzice ślubujących żołnierzy nie kryli wzruszenia.
Jesteśmy dumni z naszej córki, że została wyróżniona, że przystąpiła do przysięgi. Jest to satysfakcja zarówno w jej jak i w naszym życiu - mówili.
W szeregi WOT wstąpili zarówno mężczyźni jak i kobiety.
Przysięga jest najważniejszym aktem dla każdego żołnierza. Jest to porównywalne do zawarcia małżeństwa. Z dniem dzisiejszym ci, którzy złożyli przysięgę są pełnoprawnymi żołnierzami. My w przypadku wybuchu jakiegoś konfliktu zbrojnego jesteśmy od tego, aby wspierać wszelkie operacje wojsk operacyjnych, zarówno naszych jak i sojuszniczych - podkreślał płk Paweł Wiktorowicz dowódca 9 ŁBOT.
Na zakończenie odbyła się defilada wojskowa.
W skład 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wchodzą 3 bataliony lekkiej piechoty: 91blp w Zgierzu, 92blp w Kutnie i 93blp w Łasku. Planowane jest powstanie kolejnego, 94blp w Piotrkowie Trybunalskim.
Jestem przekonany, że ten batalion tu powstanie i powinien powstać, ponieważ jest bardzo potrzebny. To ważne dla bezpieczeństwa obywateli, ponieważ zadaniem WOT jest przede wszystkim ochrona ludności lokalnej. Musimy mieć świadomość, że jesteśmy w sytuacji zagrożenia wojną, więc funkcja WOT jest tym bardziej istotna - podsumował marszałek senior Antoni Macierewicz.