Niewiele podobnych zabytkowych i dobrze zachowanych budynków znajduje się na terenie województwa łódzkiego. Dlatego też stanowią turystyczne perły regionu i bezcenne dziedzictwo historyczne, a często także architektoniczne. Choć znajdujący się w Nieborowie pałac po wielu przebudowach nosi cechy kilku epok, to zachował dawny rozkład pokoi, a także pałacowe wyposażenie.
Niewątpliwie jest to diabelskie siedlisko, a i wysłać tu można kogoś „do stu diabłów”. Albo i lepiej, bo podziemia zamku w Łęczycy zamieszkuje ich blisko pół tysiąca. Mowa o kolekcji demonicznych figurek, która jest największym tego typu zbiorem w Polsce.
Wspomniana kraina szczęścia to Arkadia, uważana przez poetów i malarzy za ziemski raj, symbol wyidealizowanej krainy spokoju, pełnej ładu i sielankowej. W województwie łódzkim też znajduje się miejsce o takiej nazwie, jednak łódzka Arkadia to miejscowość, którą starała się zmienić w beztroską krainę Helena Radziwiłłowa, tworząc tu w drugiej połowie XVIII wieku wyjątkowy park.
Prawdopodobnie nie każdy wie, że na terenie gminy Sulejów znajduje się kilkusetletnia figura św. Mikołaja. Chodzi o wyjątkowy zabytek, poświęconego Mikołajowi z Bari, świętemu kościoła prawosławnego i katolickiego.
Tym razem znów zapraszamy do krótkiej wycieczki do Spały. Poza wieloma atrakcyjnymi miejscami uwagę odwiedzających to miejsce zwraca, przypominająca zakopiańskie kościółki, drewniana kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Dziś proponujemy zgłębić historię tego miejsca.
Szynczyce to niewielka miejscowość położona nieopodal Czarnocina. Znajduje się tu zabytkowy XIX-wieczny dwór, otoczony zabytkowym i odnowionym we wrześniu 2021 r. parkiem. Obecnie budynek stanowi siedzibę Szkoły Podstawowej.
Wystartowała rewitalizacja murów obronnych znajdujących się przy placu Niepodległości. Prace mają być dopełnieniem zakończonej niedawno modernizacji pl. Niepodległości, których częścią było zamontowanie iluminacji podświetlającej historyczną fortyfikację
Zabytkowy park wokół Szkoły Podstawowej w Szynczycach w gminie Czarnocin znów jest dumą okolicznych mieszkańców. W niedzielę (19.09) oficjalnie oddano go do użytku po rewitalizacji. Można podziwiać nie tylko wyeksponowany starodrzew, ale też mnóstwo nowych nasadzeń, między którymi wysypano nowe żwirowe alejki.
Cerkiew prawosławna pw. Wszystkich Świętych powstała w latach 1844-1848, a na rok 1867 datowana jest jej rozbudowa. Do jej powstania przysłużyli się Grecy - wyznawcy prawosławia i jednocześnie uciekinierzy z Macedonii i północnej Grecji, którzy przybyli do Piotrkowa w połowie XVIII wieku. Swoją pierwszą parafię założyli tu w 1788 roku, na mocy królewskiego przywileju z roku 1764. Po ukazie cara Mikołaja zostali zmuszeni do podporządkowania się cerkwi rosyjskiej.
Wieża ciśnień w Spale, choć nie tak okazała jak znajdująca się w Piotrkowie, to jednak może się poszczycić bogatą historią. A że jej lokalizacja nie jest tak odległa od Piotrkowa, to stanowi świetną opcję na weekendową wycieczkę.