Odkrywamy znane i nieznane - Zabytkowy drewniany kościół w Spale

ePiotrkowŁódzkie Niedziela, 17 października 202111220
Tym razem znów zapraszamy do krótkiej wycieczki do Spały. Poza wieloma atrakcyjnymi miejscami uwagę odwiedzających to miejsce zwraca, przypominająca zakopiańskie kościółki, drewniana kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Dziś proponujemy zgłębić historię tego miejsca.
fot. K. Żołądek

Kaplica w Spale została wzniesiona na polecenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, Stanisława Wojciechowskiego. Zaprojektowana została w stylu podhalańskim przez architekta i konserwatora zabytkowych budowli – Kazimierza Skórewicza. Poświęcona przez prymasa Polski, kardynała Edmunda Dalbora. Wtedy jeszcze w ołtarzu znajdowała się odlana z brązu figura Matki Bożej, jednak w latach okupacji została zabrana i wywieziona przez Niemców.

 


Istniejący obecnie ołtarz został ufundowany przez leśników w 1933 roku. Znajdziemy na nim płaskorzeźbę przedstawiającą scenę nawrócenia św. Huberta, patrona myśliwych i leśników. Jego autorem jest rzeźbiarz z Istebnej w powiecie cieszyńskim, Ludwik Konarzewski. Jego dziełem są także żyrandol i lichtarze. A wystrój uzupełniają witraże zaprojektowane przez Jana Winiarza z Krakowa, gdzie zostały wykonane w roku 1927. Przedstawiają sceny zesłania Ducha Św., Świętą Rodzinę, Ukrzyżowanie Chrystusa, Ucieczkę do Egiptu czy Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny.

 


Na zewnętrznej ścianie kościoła umieszczono krucyfiks ofiarowany przez zespół filmowców, którzy w Spale realizowali zdjęcia do filmu „Popioły”.


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat