Odkrywamy znane i nieznane - Zespół dworsko-parkowy w Szynczycach

ePiotrkowRegion Niedziela, 26 września 202116613
Szynczyce to niewielka miejscowość położona nieopodal Czarnocina. Znajduje się tu zabytkowy XIX-wieczny dwór, otoczony zabytkowym i odnowionym we wrześniu 2021 r. parkiem. Obecnie budynek stanowi siedzibę Szkoły Podstawowej.
fot. K. Żołądek

Pierwszym właścicielem majątku w Szynczycach był Ignacy Chrzanowski z rodziny Chrzanowskich herbu Poraj. Jednak nie on zapisał się na kartach historii, jako budowniczy zespołu dworsko-parkowego, ale jego następca - Adam Chrzanowski. Około roku 1870 rozpoczął budowę okazałego dworu w stylu włoskiej willi. Nie zdążył się jednak nią nacieszyć, bo zmarł 14 lat po rozpoczęciu prac budowlanych, a majątkiem zajął się jego syn - Teodozy. Na przestrzeni kolejnych dziesiątków lat dwór kilkukrotnie zmieniał właścicieli, aż do roku 1910. Wtedy nastąpił podział działek, a całkowitej parcelacji majątku dokonano między 1937 a 1938 rokiem.

 


Ostatecznie dwór wraz z otaczającym go parkiem, jako wierzyciel właścicieli, przejęły władze gminy Czarnocin i jeszcze w 1938 roku zapadła decyzja o przeznaczeniu pomieszczeń na cele edukacyjne. W ten sposób obiekt stał się siedzibą Szkoły Podstawowej w Szynczycach.

 


Nie jest znane nazwisko architekta, który zaprojektował okazały budynek. Wzniesiono go na planie zbliżonym do prostokąta. Sama bryła jest zróżnicowana, a poszczególne elementy różnią się nie tylko wysokością, ale i kształtem. Zwraca uwagę zwłaszcza wieża widoczna po prawej stronie dworu. Całość została wymurowana z użyciem cegły, choć w fundamentach można znaleźć też elementy z kamienia. W części południowo-wschodniej budynek jest podpiwniczony.

Poza dworem uwagę przykuwa także wypielęgnowany podczas rewitalizacji zabytkowy XIX-wieczny park, który pierwotnie zajmował 3 hektary. Rozciągał się na wschód i na zachód od obecnej szkoły. Od strony północnej ulokowany był sad, a całość założenia uzupełniały też liczne budynki gospodarcze, jak stodoła, obora, stajnia, spichlerz i gorzelnia. Obecny teren parku to efekt wspomnianej parcelacji majątku w 1938 r. To co możemy zobaczyć obecnie, to jedyna pozostałość dawnego drzewostanu. Nowi właściciele rozgrabionych działek w większości postanowili je wykarczować i w ten sposób całkowicie zniszczono znajdujący się przy dworze sad. Ziemia została przeznaczona na cele typowo rolnicze - pod uprawy. Budynki gospodarcze rozebrano, używając pozyskanych w ten sposób cegieł do budowy zupełnie nowych obiektów, a także do utwardzenia dróg dojazdowych do pól.

 


Obecny park nie stanowi nawet jednej trzeciej pierwotnego, rozciąga się na powierzchni 0,91 hektara i poza alejkami posiada duży kwietny gazon przed głównym wejściem. W jego środkowej części ustawiono neobarokową, cementową wazę na kwiaty. Od 1983 roku park jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Byla uczennica ~Byla uczennica (Gość)26.09.2021 15:39

Znam temn dworek i park doskonale od zewnatrz i od srodka.8 lat szkolnych :)

30


SP w Szynczycach ~SP w Szynczycach (Gość)26.09.2021 14:52

Mam tylko jedną uwagę. Działki nie zostały rozgrabione tylko sprzedane i faktycznie drzewostan poszedł "pod topór". Pozdrawiam

21


tydzien ~tydzien (Gość)26.09.2021 12:58

Super, muszę kiedyś odwiedzi. Pięknie wygląda.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat