Bełchatowscy policjanci zatrzymali 34-latkę, która zraniła nożem swojego 59-letniego partnera. Pokrzywdzony z obrażeniami uda trafił do szpitala. Kobieta odpowie za uszkodzenie ciała. Grozi jej do 2 lat więzienia.
- Tylko masowe testowanie uczniów na COVID-19 uchroni przed lawiną zakażeń i chaosem w szkołach - mówią Urszula Pasławska i Dariusz Klimczak, posłowie Koalicji Polskiej PSL-Kukiz15. Zwrócili się do ministra edukacji narodowej o podjęcie działań i szybką reakcję.
W sondażu SW Research dla rp.pl na pytanie o to, czy w obecnej sytuacji epidemicznej dzieci powinny wrócić do szkół, 43,1 proc. respondentów odpowiedziało "tak"; odpowiedzi "nie" udzieliło 33,3 proc. respondentów - czytamy w sobotę na portalu rp.pl.
Władze gminy Sulejów opracowały regulamin postępowania w szkołach na czas epidemii koronawirusa, który ma być uzupełnieniem przepisów wydawanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jego celem jest ograniczenie do minimum kontaktów pomiędzy uczniami różnych klas oraz nauczycieli. Teraz o jego opiniowanie proszą rodziców uczniów na uruchomionej niedawno platformie konsultacyjnej.
W przypadku, kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania, będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców, którzy sobie tego zażyczą - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Za kilkanaście dni rozpoczęcie roku szkolnego. Dzieci i młodzież wrócą do szkół, choć dziś jeszcze nie wiadomo do końca na jakich zasadach, bo przecież epidemia koronawirusa wcale nie wygasa. - Dzieci bardzo chcą wrócić, ale czy to jest rozsądne? - pyta dyrektor największej w Piotrkowie podstawówki. Pełni obaw są również rodzicie.
Potrzebne są dodatkowe pieniądze, by zmniejszyć liczebność klas i zapewnić regularną dezynfekcję - uważają organizacje zrzeszające dyrektorów szkół, samorządy i nauczycieli. Padają też postulaty opóźnienia o 2 tygodnie roku szkolnego, by powracający z wakacji uczniowie mogli przejść kwarantannę.
Tornister powinien być lekki i usztywniony na plecach, a krzesło do nauki w domu - z wyprofilowanym oparciem i najlepiej regulowaną wysokością - zaleca przed początkiem roku szkolnego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
We wtorek upływa czas na potwierdzenie przez absolwentów szkół podstawowych woli przyjęcia do szkoły średniej, do której się zakwalifikowali. Aby to zrobić muszą w szkole złożyć oryginały świadectwa szkolnego i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Mniej niż 40% przystępujących w tym roku do egzaminu w szkołach powiatu piotrkowskiego zdało maturę. Ten – delikatnie mówiąc – niezadowalający wynik komentuje wicestarosta powiatu Dariusz Magacz.