Artykuły do tagu: solidarność

Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Lotny finisz w Woli Krzysztoporskiej!
Już w najbliższy czwartek (27.06.2024) przez teren gminy Wola Krzysztoporska przejedzie 35. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków. Wszyscy miłośnicy dwóch kółek będą mogli kibicować kolarzom, szczególnie podczas zdobywania punktów na lotnym finiszu usytuowanym tuż przy Urzędzie Gminy w Woli Krzysztoporskiej (ul. Kościuszki 5). Tu przejazd peletonu planowany jest ok. godziny 15.30.
Protest rolników pod prokuraturą
Rolnicy będą w środę (7 grudnia) protestować przed budynkiem piotrkowskiej prokuratury. Ma to związek z prowadzonym śledztwem w sprawie fałszowania świadectw zdrowia trzody chlewnej. W związku z protestem będą utrudnienia w ruchu drogowym.
Radosna, uroczysta i pełna wspomnień była eucharystia z okazji jubileuszu 60-lecia kapłaństwa księdza kanonika Remigiusza Wysockiego. Znany ze swojej działalności ewangelizacyjnej kapłan, wyraził wdzięczność wszystkim, którzy zechcieli uczestniczyć w tym ważnym dla niego dniu. Pokazał też swoją dobrą formę, dobry humor i bardzo dobry głos!
Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
19 października 1984 roku bestialsko zamordowany został ks. Jerzy Popiełuszko - legendarny kapelan "Solidarności". W 37. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana, w Piotrkowie Trybunalskim uczczono jego pamięć.
W Piotrkowie obchodzono rocznicę porozumień sierpniowych
31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisano porozumienia sierpniowe, które dały początek NSZZ „Solidarność”. Wydarzenia te wspominano w Piotrkowie w niedzielę, 29 sierpnia.
Dlaczego flagi zawisły na budynku piotrkowskiej synagogi?
Białoruskie flagi na piotrkowskim Archiwum. 25 marca, w rocznicę proklamowania swojego niepodległego państwa - Białoruskiej Republiki Ludowej, społeczeństwo białoruskie, a zwłaszcza środowiska niezależnej opozycji demokratycznej obchodzą Dzień Wolności Białorusi. Wsparcie okazało im między innymi Archiwum Państwowe w Piotrkowie wraz ze swym oddziałem w Tomaszowie Mazowieckim.
Urszula Sadowska, sulejowianka przez wiele lat związana z Piotrkowem. Była działaczką opozycji antykomunistycznej w zarządzie regionalnej Solidarności. Wielokrotnie zatrzymywana, przesłuchiwana i represjonowana przez cały okres stanu wojennego i bezpośrednio po nim, nigdy nie zdradziła ideałów „S”, a przez swoją nieugiętą postawę, zmuszona była emigrować do Australii, gdzie w Melbourne mieszka aż do dziś. Za swoją działalność została odznaczona przez Urząd Osób Represjonowanych i Kombatantów.
Spieszył nam z pomocą, gdy było niebezpiecznie, z otuchą, gdy było ciężko
W 40. rocznica powstania wolnego związku zawodowego NSZZ "Solidarność", gościem poniedziałkowego programu "O tym się mówi" w Radiu Strefa FM był Jacky Challot, czyli francuski "Przyjaciel Solidarności" lub "Jacky do zadań specjalnych". Rozmówca Marcina Cecotki w latach 80-tych, jako młody francuski urzędnik zaryzykował własną wolność, aby nieść pomoc polskiemu podziemiu jako kurier w imię walki o prawa człowieka.
Nie żyje działaczka opozycji antykomunistycznej Anna Czapczyk
23 czerwca w wieku 64 lat zmarła Anna Czapczyk, lokalna działaczka opozycji antykomunistycznej, wieloletni członek Solidarności, pracownik administracji publicznej, wolontariuszka, zaangażowana w działalność Oratorium św. Antoniego przy klasztorze oo. Bernardynów w Piotrkowie. Całe swoje zawodowe życie związała z Piotrkowem, także tutaj założyła rodzinę.
Kiedy naprawdę odzyskaliśmy wolność?
„Proszę Państwa, czwartego czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm" – to będzie jedna z najczęściej przypominanych dzisiaj wypowiedzi. Autorką jest Joanna Szczepkowska, ale czy wszyscy podzielają jej zdanie? Poseł Robert Telus raczej nie.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat