Anna Jolanta Czapczyk (z domu Antosik) - ur. 18.05.1956 w Olsztynie, zm. 23.06.2020 w Łodzi. Ukończyła I LO w Piotrkowie i socjologię na Uniwersytecie Łódzkim. Od 1980 roku członek NSZZ "Solidarność" - pracowała wtedy jako socjolog w FMG Pioma. W 1981 została etatowym pracownikiem przy Zarządzie Regionu NSZZ Solidarność Ziemi Piotrkowskiej - Biuro Informacyjno-Prasowe oraz Ośrodek Prac Społeczno-Zawodowych, była nim aż do wybuchu stanu wojennego. Po zejściu Solidarności do podziemia, dalej angażowała się w jej działalność - kolportaż prasy i literatury podziemnej, w jej mieszkaniu odbywały się spotkania działaczy dawnego Zarządu "S", organizowała spotkania modlitewne w piotrkowskich kościołach. Inwigilowana i represjonowana zarówno przez SB, jak i WSW - wielokrotnie zatrzymywana i przesłuchiwana, kilkukrotnie przeszukiwano jej mieszkanie, szykanowano rodzinę - ojca (pułkownika LWP zwolniono ze służby), ją również najpierw zdegradowano w Piomie, a później wyrzucono z pracy i uniemożliwiano znalezienie nowej. Rozpracowywana przez większa cześć lat 80. - kryptonim ewidencyjny "Julia". Uzyskała w IPN status poszkodowanego, odznaczona przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych honorowym odznaczeniem "Działacza opozycji antykomunistycznej".
W wolnej Polsce dalej związana z "S" - najpierw jako redaktor biuletynu związkowego przy Zarządzie Regionu NSZZ Solidarność w Piotrkowie, a później dyrektor Fundacji Gospodarczej Solidarność. Zaangażowana w działalność polityczną w AWS i PiS - rzecznik prasowy komitetu wykonawczego AWS w okręgu piotrkowskim, asystent senatora Piotra Andrzejewskiego, członek Honorowego Komitetu Wyborców Lecha Kaczyńskiego woj. łódzkiego. Przez lata pracowała na różnych szczeblach administracji publicznej m.in. jako wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w PT, wójt komisarz (zarząd komisaryczny) w Gorzkowicach, a także w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi.
Zawsze miała dużo miłości i zrozumienia dla drugiego człowieka i przez wiele lat była zaangażowana jako wolontariusz, a później kierowała pracami Oratorium św. Antoniego przy klasztorze oo. Bernardynów. Ostatnie lata życia to praca na emigracji i czas poświęcony rodzinie i ukochanej pasji, czyli pielęgnacji ogrodu. Zostawiła męża Witolda, dwóch synów oraz czworo wnucząt.
Pogrzeb Anny Czapczyk odbędzie się w poniedziałek 29 czerwca o godz. 11.30 w kaplicy na Starym Cmentarzu w Piotrkowie.