"Rachunki grozy", które otrzymali Polacy od dostawców energii elektrycznej, zawierały szacunkowe wzrosty cen za prąd już od lipca. Wszystko za sprawą końca programu "Tarczy energetycznej", która była wprowadzona w celu ochrony portfeli Polaków i stabilizacji cen za energię. Od dziś (01.07.2024) ceny energii wzrosną, jednak nie tak znacznie, jak przewidywały to prognozy dostawców energii. Rząd wprowadza "bon energetyczny", eksperci są zgodni - przełoży się to na wzrost cen towarów i usług.
- Gdyby Elektrociepłownia w styczniu przyjęła ofertę PGNiG na gaz za 400 złotych za megawatogodzinę, to cena ciepła dla mieszkańców byłaby o połowę niższa - przekonuje piotrkowska radna Marlena Wężyk-Głowacka. - Była taka propozycja, ale to była mordercza oferta - ripostuje z kolei Marek Krawczyński, prezes Elekrociepłowni.
Marne widowisko, chaos i bałagan - tak w skrócie można opisać wtorkową nadzwyczajną sesję Rady Miasta w Piotrkowie, która trwała prawie 6 godzin. Dotyczyła ona podwyżek za ciepło systemowe. Miejscy radni zakończyli obrady po godzinie 23.00. Uczestniczyli w nich także mieszkańcy, którzy domagają się obniżek.
Mieszkańcom naszego miasta trudno pogodzić się z cenami ogrzewania wymuszonymi podwyżką cen ciepła systemowego, jaką wprowadziła od 1 stycznia Elektrociepłownia Piotrków. Aby zorientować się, jak kształtują się ceny ciepła w innych polskich miastach, przygotowaliśmy zestawienie cen produkcji jednego GJ energii cieplnej (bez kosztów przesyłu).
Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak wystosował do parlamentarzystów z naszego okręgu apel w sprawie rosnących kosztów życia piotrkowian i funkcjonowania samorządów, w tym szczególnie wysokich kosztów wpływających na produkcję ciepła. Co ciekawe, swoje stanowiska w sprawie cen ciepła w mieście wraz z apelami o ich obniżenie, przedstawili też... niektórzy posłowie.
Noworoczny "prezent" w postaci olbrzymiej podwyżki cen ciepła bulwersuje piotrkowian. Zarządcy nieruchomości, spółdzielnie mieszkaniowe oraz indywidualni najemcy liczą procenty, porównują , zadają pytania… Wobec natłoku różnych, często sprzecznych informacji, coraz trudniej mieszkańcom zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ukazała się informacja o zatwierdzeniu przez URE nowej taryfy ciepła dla mieszkańców Piotrkowa. Oznacza ona bardzo wysokie podwyżki, a w spółdzielniach i wspólnotach zaczęło się wielkie liczenie. Ile konkretnie zapłacą mieszkańcy?
"Proszę o zainteresowanie się sprawą podwyżek dla pracowników służby zdrowia w szpitalu na Rakowskiej. Minął ostateczny termin wypłat zaległych podwyżek, a pracownicy ich nie otrzymali". Wiadomość o takiej treści otrzymaliśmy od jednego z naszych czytelników. Mężczyzna twierdzi też, że dyrekcja lecznicy w tej sprawie milczy. Postanowiliśmy to sprawdzić.
Od września samorządy będą mogły starać się o korektę obecnych cen wody i ścieków. Wody Polskie zapowiedziały otwarcie nowego procesu taryfikacji. Będzie on przebiegał w trybie specjalnym.
8 sierpnia egzaminatorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w całej Polsce wznowili protest. Chcą podwyżek oraz zmian w przepisach, dotyczących egzaminów. Zamiast stawiać się do pracy, biorą urlopy na żądanie lub korzystają ze zwolnień lekarskich. W wielu WORD-ach odwoływane są egzaminy. A jak sytuacja wygląda w Piotrkowie?