Podwyżka cen ciepła w Piotrkowie. Co należy wiedzieć?

Piątek, 06 stycznia 202386
Noworoczny "prezent" w postaci olbrzymiej podwyżki cen ciepła bulwersuje piotrkowian. Zarządcy nieruchomości, spółdzielnie mieszkaniowe oraz indywidualni najemcy liczą procenty, porównują , zadają pytania… Wobec natłoku różnych, często sprzecznych informacji, coraz trudniej mieszkańcom zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.
Podwyżka cen ciepła w Piotrkowie. Co należy wiedzieć?

 

 

Z czego wynika dzisiaj aktualna cena za ciepło w Piotrkowie?


Mało kto zdaje sobie sprawę, że cena za ciepło, która tak zaskoczyła piotrkowian, ma bardzo niewiele wspólnego z tzw. taryfą ciepła zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki. Ona ma być stosowana dopiero od 15 kwietnia tego roku.
Obecna cena, czyli 130,68 zł/GJ (która wzbudza tyle kontrowersji) wynika wyłącznie z treści Ustawy z dnia 15 września 2022 r. (o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw). Wspomniana cena obejmuje rekompensatę, czyli dopłaty do cen ciepła z rządowych pieniędzy.
Gdyby nie przepisy wspomnianej Ustawy, cena ciepła w Piotrkowie wynosiłaby 208 zł/GJ. Jeśli te przepisy nie zostaną przedłużone, od 15 kwietnia za ciepło zapłacimy właśnie tyle.
Tak więc pytania o ceny ciepła w okresie obowiązywania Ustawy kierowane do piotrkowskiej elektrociepłowni są pytaniami pod niewłaściwym adresem.

 

 

Czy dalsza eksploatacja ciepłowni węglowych byłaby korzystniejsza pod względem obowiązującej w Piotrkowie ceny za ciepło?


W okresie obowiązywania wspomnianej ustawy (do 15 kwietnia) cena byłaby niższa. Co po tym okresie? Z pewnością istniejące ciepłownie węglowe nie mogłyby funkcjonować, ponieważ są przestarzałe i nie posiadają już stosownych certyfikatów.
Z końcem ubiegłego roku straciło ważność pozwolenie na eksploatację piotrkowskich ciepłowni na dotychczasowych warunkach technicznych. Chcąc nadal. palić węglem, należałoby wybudować nowe za kilkaset milionów złotych oraz wnosić dodatkowe opłaty za zwiększoną emisję CO2 i zanieczyszczenie środowiska. Roczne wydatki z tytułu amortyzacji (koszty budowy), dodatkowej emisji CO2 i zanieczyszczeń, transportu węgla, wywozu i zagospodarowania odpadów szacuje się na 25-40 milionów złotych. Rzecz jasna kwota ta zostałaby dopisana do rachunku za ciepło. Zatem chyba nie tędy droga.

 

 

Czy gdyby nie przejście z paliwa stałego (węgiel) na paliwo gazowe cena ciepła dzisiaj (do 15 kwietnia) byłaby niższa?


Wspomniana ustawa na ten temat wypowiada się jednoznacznie. Jeżeli ciepłownia byłaby opalana węglem to cena za ciepło (do 15 kwietnia) wynosiłaby 103,82 zł/ GJ, a nie 130,68 zł / GJ (cena obowiązująca w Piotrkowie). Jeżeli ciepłownia zasilana byłaby wyłącznie gazem to cena wynosiłaby 150,95 zł/GJ. Jeżeli ciepłownia zasilana jest zarówno gazem jak i węglem (czasowo), to cena za ciepło z rekompensatą jest proporcjonalna do procentowego udziału stosowanych paliw.
W naszym przypadku ustawowa cena 130,68 zł / GJ oznacza że dwie trzecie stosowanego paliwa to gaz.
Obecna sytuacja jest sytuacją przejściową. Zatem nie należy odnosić rozwiązań tymczasowych do wyciągania daleko idących wniosków. Można dodawać odejmować i sprawdzać procenty. I tak wyjdzie tyle ile zapisano w Ustawie.

 

 

 

Co będzie dalej?

 

Wobec tego, co się dzieje brakuje wystarczających danych do sformułowania wiarygodnych prognoz. Nie wiadomo przede wszystkim, czy okres obowiązywania Ustawy z 15 września 2022 r. (o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw) będzie przedłużony. Powodów do optymizmu nie jest jednak zbyt wiele. I chociaż takie czynniki, jak wojna w Ukrainie czy światowa inflacja obiektywnie istnieją, to nie trzeba być wytrawnym analitykiem by nie zauważyć, że to rządzący ponoszą główną odpowiedzialność za powstały bałagan. Dokąd będą zajmować się tęczowymi opaskami, czy gmeraniem w ordynacji wyborczej, a nie zajmą się prawdziwymi problemami polskiej gospodarki... będzie jeszcze gorzej.

 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

13


Komentarze (86)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_mariola ~goœć_mariola (Gość)08.01.2023 17:21

Dlaczego piotrkowska społdzielnia zrezygnowała z pomierników ciepła w mieszkaniach?

112


emerytka ~emerytka (Gość)09.01.2023 22:32

Należy wiedzieć, że nie PiS ani żaden poseł z PiS nie broni mieszkańców przed wysokimi cenami ogrzewania. Robi to Pani Poseł Anita Sowińka z lewici i Pan Sokalski

41


AS ~AS (Gość)08.01.2023 12:30

Polska ma praktycznie najwyższą stawkę WAT w Unii Europejskiej. Polska 23 % a np. Niemcy 7 %, niby biedna Grecja 6 %. A co tam Polak wszystko wytrzyma. Najmniej paliwa za minimalną pensję też kupi Polak w Unii Europejskiej. No, ale wyznawców to nie rusza. Gdzie ci Polacy co to mieli wracać tu tłumnie do tego raju z tych szparagów i innych ?

192


Gonicpis ~Gonicpis (Gość)08.01.2023 09:25

Pisowskie państwo tekturowe. Teraz to ruina która zapowiadali zresztą

1911


go?ć_mieszkaniec ~go?ć_mieszkaniec (Gość)08.01.2023 15:15

Krawczynski prezes ciepłowni w ubiegłym roku dostał 70 tys premioszustwo złodziejstwo patologia zenada

261


bert ~bert (Gość)08.01.2023 16:09

A gdzie się podziali przez nas wybrani radni ,dlaczego milczą, radna Głowacka do boju.

200


Tylko Polski zal ~Tylko Polski zal (Gość)07.01.2023 00:02

W Bełchatowie ...drakońskie podwyżki z 20zl na 40.68 zł za GJ, w Piotrkowie Trybunalskim 74 do 143za GJ ...o czym my mówimy ciemnota i średniowiecze wszechobecne w państwie PiS

304


emeryt ~emeryt (Gość)07.01.2023 22:50

Musimy się wszyscy zorganizować i masowo zaprotestować przeciwko tym podwyżkom.

232


epep ~epep (Gość)08.01.2023 14:33

Taczki mamy naszykowane jedziemy po WAS

101


Sąsiad ~Sąsiad (Gość)08.01.2023 14:32

To jest dobra zmiana,ludzie którzy nie mają pojęcia o funkcjonowaniu państwa są murem za tymi złodziejami,w zamian za 13 i 14 na które sami sobie płacą,,jadą nas z każdej strony,paliwo podatki i wszędzie kary za wszystko, okradają nas w biały dzień i na naszych oczach,sobie zapewnili podwyżki pensji,20tys co miesiąc i premie oczywiście po 70tys to jest dobra zmiana,tylko szkoda że nie wszyscy tyle zarabiają a tu wyżyj za 4tys jak coraz bardziej dokrecana jest śrubka oczywiście jak masz dobrą pracę.jednym słowem tragedia

123


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat