Będzie drożej za wodę i ścieki?

Piątek, 12 sierpnia 202237
Od września samorządy będą mogły starać się o korektę obecnych cen wody i ścieków. Wody Polskie zapowiedziały otwarcie nowego procesu taryfikacji. Będzie on przebiegał w trybie specjalnym.
Będzie drożej za wodę i ścieki?

Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają możliwość przedstawienia swoich propozycji cen w specjalnym trybie. Wody Polskie przeanalizują nowe sugerowane stawki, biorąc pod uwagę czynniki makroekonomiczne, wysoką inflację i rzeczywiste koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Wnikliwie rozpatrzona będzie kwestia dywidend wypłacanych przez przedsiębiorstwa wod-kan, swoim właścicielom, czyli samorządom.

 Warto dodać, że taryfikacja zostanie wznowiona ze względu na liczne wspólne wnioski formalne przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych złożone na ręce ministra Marka Gróbarczyka za pośrednictwem Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” - czytamy w komunikacie Wód Polskich.

 

Na skrócenie obowiązywania taryf pozwala art. 24j ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w którym czytamy, że " w uzasadnionych przypadkach, w szczególności jeżeli wynika to z udokumentowanych zmian warunków ekonomicznych oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w trakcie obowiązywania dotychczasowej taryfy może złożyć do organu regulacyjnego wniosek o skrócenie okresu obowiązywania tej taryfy wraz z projektem nowej taryfy oraz uzasadnieniem, jednak nie później niż przed rozpoczęciem biegu terminu 120 dni od planowanego dnia wejścia w życie nowej taryfy". 

 

O możliwość podniesienia cen wnioskowały spółki zajmujące się wodociągami w całym kraju. Powodem zmian mają być rosnące koszty m.in energii. Jak zaznaczają na swojej stronie Wody Polskie podwyżki to odpowiedzialność poszczególnych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i samorządów.  Oni, jako regulator będą  jedynie weryfikować zasadność proponowanych cen. 

 

 

Michał Rżanek, prezes Piotrkowskich Wodociągów i Kanalizacji jeszcze w lipcu na antenie Strefy FM potwierdził, że piotrkowska spółka była jednym z wnioskodawców wcześniejszych podwyżek.

Ostatnią cenę wody ustalałem przy inflacji ponad 4 procent. Teraz jest już ponad 15 procent. To odbija się na wszystkich aspektach działalności spółki. Dobrym przykładem jest umowa z hurtownią na dostarczanie rur, kształtek itp. Kiedyś te umowy z hurtownią wyłonioną w przetargu podpisywaliśmy na dwa lata, a ostatnio na rok. Teraz przychodzą i mówią, że podpiszą umowę najwyżej na trzy miesiące, bo ceny rosną - tłumaczy prezes Rżanek.

Czy w Piotrkowie wzrośnie cena wody?  PWiK już złożył wniosek o korektę taryfy. Spółka czeka na odpowiedź.

 

Proces ponownej taryfikacji ma ruszyć we wrześniu. Podwyżki weszłyby w życie od nowego roku.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

5


Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dzidzio ~Dzidzio (Gość)14.08.2022 13:29

Pis wykończy zwykłych ludzi. Pisdrożyzna dotyka coraz mocniej. Ludzie w ruinie

16


Wertyk ~Wertyk (Gość)12.08.2022 13:08

Wody polskie a kto ich oskarż za brak działań w regulacji rzek i umacniani wałów bo kontrola z 2021 roku ukazały 25 % głebokich zaniedbani w tej kwestii

40


Turbo Satin ~Turbo Satin (Gość)13.08.2022 12:12

No, wszystko drożeje i niestety ich rozumiem...

05


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)12.08.2022 22:15

A co z aferą z zrzucaniem szkodliwych odpadów do kanalizacji w Piotrkowie ?? Czy sprawa już się zakończyła ??

70


łosioł ~łosioł (Gość)12.08.2022 21:53

Cytuję:
Będzie drożej za wodę i ścieki?


Odpowiedź brzmi: oczywiście, że będzie! Każdy łosioł to wie, więc po co zadawać takie pytania?
A cały czas rosnąca inflacja to oczywiście "wina Putina", no bo kogóż by innego? Przecież nie rządu, który rządzi 7 lat, i kupuje sobie elektorat rozdawnictwem pieniędzy z kredytów i drukarek "jaszczompa" Glapińskiego, nieprawdaż?
Jak tak dalej pójdzie, to wkrótce ZNOWU wszyscy będą milionerami - tylko czy będą pławić się w luksusach? Już to przerabialiśmy i to całkiem niedawno, ale historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła, czy jakoś tak...

94


goœć_mika ~goœć_mika (Gość)12.08.2022 20:41

No to będziecie, piotrkowianie, składali się na taką "panią", "królową", mówiąc dalej "szefową", która już trzy lata winna być na emeryturze ;-) ;-). 8 000 z czegoś trzeba wziąć, przecież z pustego Salomon nie naleje ;-).

81


Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)12.08.2022 12:18

Ciągle mało z co dyrektor wodociągów tyle kasy bierze nie wystarczy mu minimalna krajowa brutto.To mi dopiero koszerne wody zezwalają na podwyżki przecież woda jest za darmo dla każdego.
I jeszcze jedna sprawa dlaczego prywaciarz mając wodociąg i kanalizację ma tylko paru pracowników a w mieście jest cała armia do utrzymania kosztem mieszkańców

91


do cenzor e.p ~do cenzor e.p (Gość)12.08.2022 15:25

Ciekawy artykuł, można przewidzieć szalejącą cenzurę ze strony e.P. Wiadomo osłona pi-suaru. Oj ten e.p.

51


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)12.08.2022 16:47

I tak dużo płacimy za wodę i ścieki .Co radnym za mało będzie do pensji?

40


Wiejski gość ~Wiejski gość (Gość)12.08.2022 15:28

Panie Rżanek
Ofertuje się każde zakupy bo ceny się zmieniają
Za każdym razem przy takim systemie można wybrać najtańszą ofertę, za czym idą oszczędności.
Co to za podpisywanie umów na dostawy na rok czy dwa?
To jest lenistwo i niegospodarność!
Ciesz się Pan, że proponują umowę na 3 m-ce.
Na szczęście nie idzie to z moich pieniędzy bo się wyprowadziłem z PT.

60


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat