Jakie zmiany czekają nas w 2025 roku na rynku energii elektrycznej? Czy podwyżki są nieuniknione, a rządowe działania wystarczą, by ochronić gospodarstwa domowe? Przyglądamy się faktom i prognozom na najbliższe miesiące.
"Rachunki grozy", które otrzymali Polacy od dostawców energii elektrycznej, zawierały szacunkowe wzrosty cen za prąd już od lipca. Wszystko za sprawą końca programu "Tarczy energetycznej", która była wprowadzona w celu ochrony portfeli Polaków i stabilizacji cen za energię. Od dziś (01.07.2024) ceny energii wzrosną, jednak nie tak znacznie, jak przewidywały to prognozy dostawców energii. Rząd wprowadza "bon energetyczny", eksperci są zgodni - przełoży się to na wzrost cen towarów i usług.
- Gdyby Elektrociepłownia w styczniu przyjęła ofertę PGNiG na gaz za 400 złotych za megawatogodzinę, to cena ciepła dla mieszkańców byłaby o połowę niższa - przekonuje piotrkowska radna Marlena Wężyk-Głowacka. - Była taka propozycja, ale to była mordercza oferta - ripostuje z kolei Marek Krawczyński, prezes Elekrociepłowni.
Marne widowisko, chaos i bałagan - tak w skrócie można opisać wtorkową nadzwyczajną sesję Rady Miasta w Piotrkowie, która trwała prawie 6 godzin. Dotyczyła ona podwyżek za ciepło systemowe. Miejscy radni zakończyli obrady po godzinie 23.00. Uczestniczyli w nich także mieszkańcy, którzy domagają się obniżek.
Mieszkańcom naszego miasta trudno pogodzić się z cenami ogrzewania wymuszonymi podwyżką cen ciepła systemowego, jaką wprowadziła od 1 stycznia Elektrociepłownia Piotrków. Aby zorientować się, jak kształtują się ceny ciepła w innych polskich miastach, przygotowaliśmy zestawienie cen produkcji jednego GJ energii cieplnej (bez kosztów przesyłu).
Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak wystosował do parlamentarzystów z naszego okręgu apel w sprawie rosnących kosztów życia piotrkowian i funkcjonowania samorządów, w tym szczególnie wysokich kosztów wpływających na produkcję ciepła. Co ciekawe, swoje stanowiska w sprawie cen ciepła w mieście wraz z apelami o ich obniżenie, przedstawili też... niektórzy posłowie.
Noworoczny "prezent" w postaci olbrzymiej podwyżki cen ciepła bulwersuje piotrkowian. Zarządcy nieruchomości, spółdzielnie mieszkaniowe oraz indywidualni najemcy liczą procenty, porównują , zadają pytania… Wobec natłoku różnych, często sprzecznych informacji, coraz trudniej mieszkańcom zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ukazała się informacja o zatwierdzeniu przez URE nowej taryfy ciepła dla mieszkańców Piotrkowa. Oznacza ona bardzo wysokie podwyżki, a w spółdzielniach i wspólnotach zaczęło się wielkie liczenie. Ile konkretnie zapłacą mieszkańcy?
"Proszę o zainteresowanie się sprawą podwyżek dla pracowników służby zdrowia w szpitalu na Rakowskiej. Minął ostateczny termin wypłat zaległych podwyżek, a pracownicy ich nie otrzymali". Wiadomość o takiej treści otrzymaliśmy od jednego z naszych czytelników. Mężczyzna twierdzi też, że dyrekcja lecznicy w tej sprawie milczy. Postanowiliśmy to sprawdzić.
Od września samorządy będą mogły starać się o korektę obecnych cen wody i ścieków. Wody Polskie zapowiedziały otwarcie nowego procesu taryfikacji. Będzie on przebiegał w trybie specjalnym.