W najbliższy poniedziałek przypada 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W związku z zaplanowanymi uroczystościami w godzinach 9.30 - 13.00 kierowcy w Piotrkowie napotkają utrudnienia, a pasażerowie MZK muszą liczyć się z pewnymi zmianami.
W tym roku obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w Skotnikach. Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji ojczyzny, która odprawiona zostanie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Skotnikach.
11 listopada przypada 101. rocznica odzyskania przez polski naród niepodległości. Piotrkowianie mogą jednak już od wtorku brać udział w wielu wydarzeniach towarzyszących głównym obchodom.
VII edycja "Szabatonu", organizowanego w Piotrkowie Trybunalskim jest okazją do świętowania i umacniania stosunków polsko-żydowskich. Oficjalnym rozpoczęciem tej edycji wydarzenia było spotkanie i złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych przez Niemców Polaków i Żydów w lesie wolborskim. Nie zabrakło płomiennych przemów, a także łez wzruszenia.
Mieszkańcy gminy Rozprza i powiatu piotrkowskiego spotkali się w niedzielne południe, by uczcić 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz pamięć o Bitwie o Szosę Piotrkowską we wrześniu 1939 roku.
W Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 roku, zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. W programie obchodów znalazły się m.in. okolicznościowe przemówienia, składanie pamiątkowych wieńców, a wszyscy obecni mogli usłyszeć głos samego generała Czyżewskiego, zarejestrowany podczas jednego z powojennych wywiadów.
Msza święta w kościele Bernardynów upamiętniająca bohaterów Bitwy Warszawskiej rozpoczęła w Piotrkowie obchody Święta Wojska Polskiego. Po jej zakończeniu oficjele złożyli kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza i tablicą upamiętniającą gen. Stefana Grota-Roweckiego.
Budowa zamku królewskiego, wzniesionego w Piotrkowie Trybunalskim dla Zygmunta I Starego, rozpoczęły się w 1512 roku, a zakończyły w 1519. W tym roku obchodzimy więc 500-lecie oddania go do użytku w pełnej krasie. Z tej okazji przedstawiciele piotrkowskiego Muzeum przygotowali dla mieszkańców naszego regionu szereg atrakcji.
Policjanci z naszego regionu świętowali w niedzielę 100. rocznicę powołania formacji. Podczas międzypowiatowego Święta Policji, które odbyło się w Bełchatowie, funkcjonariuszom podziękowano za ich ciężką pracę oraz wręczono odznaczenia.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza wszystkich miłośników historii do uczestnictwa w XII Międzynarodowym Dniu Archiwów, realizowanym w tym roku pod wspólnym, ogólnopolskim hasłem: „Nie szukaj – znajdź w archiwach! nowa odsłona serwisu szukajwarchiwach.gov.pl”. Piotrkowskie obchody święta archiwów i archiwistów odbędą się 8 czerwca (sobota) od 12.00 do 19.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, przy ul. Toruńskiej 4.