W niedzielę o 16:00 na Cmentarzu Parafialnym w Wolborzu odbędą się Powiatowe Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Na uroczystość zapraszają Starosta Piotrkowski Piotr Wojtysiak i Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros.
W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w uroczystościach patriotyczno – religijnych, które odbyły się przy łódzkiej archikatedrze, wzięli udział Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki i Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Piotrkowski poseł PiS Grzegorz Lorek zaprosił kilka dni temu prezydenta Krzysztofa Chojniaka i starostę Piotra Wojtysiak do wspólnego uczczenia 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z panującą epidemią samorządowcy uznali, że świętowanie w szerokim gronie może stwarzać niepotrzebne zagrożenie i osobno złożyli wiązanki w imieniu mieszkańców miasta i powiatu. W związku z tym zamiast jednych wspólnych obchodów, odbyły się trzy skromne uroczystości.
Po raz 229. obchodzimy rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do jej dziedzictwa odwoływały się kolejne pokolenia Polaków walczących o niepodległość i do dziś obok 11. listopada jest najważniejszym świętem patriotycznym w kraju. O znaczeniu pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, okolicznościach jej przegłosowania oraz osobach związanych z Piotrkowem i zaangażowanych w jej powstanie mówią piotrkowscy historycy.
W obliczu panującej pandemii, okolicznościowa naklejka z 1915 roku ma symbolicznie połączyć piotrkowian podczas tegorocznych obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do udostępniania grafiki, będącej hołdem dla pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, zaprasza piotrkowski Urząd Miasta. Jej autorem jest piotrkowianin, który zmarł w wyniku szerzącej się wówczas epidemii.
W 2004 roku Sejm RP ustanowił, że 2. maja będziemy obchodzić Dzień Flagi, która obok godła i hymnu jest naszym głównym symbolem narodowym. Ten dzień to okazja by zamanifestować swój patriotyzm i przywiązanie do biało - czerwonych barw. - Wydarzenia ostatnich miesięcy uświadamiają nam, że patriotyzm to przede wszystkim odpowiedzialność za dobro ojczyzny i obywateli, a także pokora wobec dobra nadrzędnego jakim jest Rzeczpospolita Polska - powiedział Krzysztof Chojniak, odnosząc się do obowiązujących aktualnie obostrzeń.
Przedstawiciele piotrkowskiej lewicy spotkali się, aby uczcić 1. maja, czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy i wspólnie złożyli symboliczne wiązanki pod tablicą upamiętniającą przedwojennego prezydenta Piotrkowa, Kazimierza Schmidta.
"Chrystus zmartwychwstał!", "Prawdziwie zmartwychwstał!" - takimi słowami witali się dawniej w okresie wielkanocnym polscy chrześcijanie i w tych słowach zawiera się ich cały sens. O centralnym znaczeniu Wielkanocy dla chrześcijan rozmawialiśmy z dr. Damianem Kasprzykiem z Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz o. Gracjanem Kubicą, gwardianem klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie.
Obecni pracownicy, funkcjonariusze w stanie spoczynku oraz przyjaciele osób związanych z więziennictwem spotkali się w czwartek (13 lutego) w sulejowskim oddziale Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej. Z okazji ich święta nie zabrakło odznaczeń, wyróżnień oraz okolicznościowych przemówień.
11 listopada przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji również w Sulejowie przygotowano uroczyste obchody.