Prezydent Chojniak zaapelował do wszystkich piotrkowian, żeby pomimo obowiązku izolacji społecznej i dzielącego nas dystansu, spróbować wspólnie uczcić święto naszych barw narodowych. - Pamiętajmy o wyrażeniu naszego patriotyzmu, a przede wszystkim radości, że możemy cieszyć się wolnością, że możemy cieszyć się istnieniem niepodległej Ojczyzny. Dajmy wyraz tej radości oraz dumie i pamiętajmy, by w naszych miejscach zamieszkania wywiesić biało-czerwoną flagę lub umieścić patriotyczną dekorację - powiedział.
Osoby, które wywieszą biało - czerwone barwy, mogę się również włączyć w organizowaną przez Biuro Programu "Niepodległa" akcję #mojaflaga. Wystarczy zrobić zdjęcie wywieszonej wcześniej fladze i udostępnić je na swoim profilu w mediach społecznościowych z dopiskiem "#mojaflaga".
Sprawdziliśmy od kiedy biel i czerwień są wykorzystywane jako nasze narodowe barwy. - Biały orzeł na czerwonym tle pojawiał się na sztandarach Królestwa Polskiego już w późnym średniowieczu. Biel i czerwień pojawiły się jednak w charakterze barw narodowych po raz pierwszy w 1792 r. podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja - czytamy w opracowaniu Beaty Wolszczak z Muzeum Historii Polski - Jednak dopiero 7 lutego 1831 r., obradujący w czasie powstania listopadowego Sejm Królestwa Polskiego uznał biel i czerwień za barwy narodowe i takimi pozostały, aż do końca walki o niepodległość. Wybrany w 1919 r. Sejm Ustawodawczy w dniu 1 sierpnia 1919 r. uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych: "Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony, w podłużnych pasach, równoległych, z których górny - biały, dolny zaś - czerwony."
Z niewielkimi zmianami odcienia barwy takie obowiązuje do dzisiaj. Zgodnie z aktualnymi przepisami flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi: wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie. Każdy może korzystać z barw narodowych i wywiesić flagę, ale musi być czysta, mieć czytelne barwy, nie może być też pognieciona lub postrzępiona. Na fladze nie można również umieszczać żadnych napisów czy innych symboli. Nieprzestrzeganie tych reguł może być uznane za znieważenie flagi, które jest karalne.
-