Gwałtowne burze, jakie przeszły w środę oraz w nocy z 14 na 15 lipca nad terenem działania łódzkiego oddziału PGE Dystrybucja spowodowały poważne uszkodzenia w sieci elektroenergetycznej w całym województwie. W Piotrkowie bez prądu pozostawało nawet 20 tys. odbiorców. Brygady techniczne PGE prowadzą intensywne prace naprawcze i sieć energetyczna wraca do pełnej sprawności.
W ramach rozbudowy infrastruktury na rurociągu Płock – Koluszki – Boronów na terenie gminy Wola Krzysztoporska, w miejscowości Jeżów planowana jest budowa nowej stacji pomp wraz z niezbędną infrastrukturą (np. przyłącze elektroenergetyczne). Przez wyznaczone działki na terenie gminy będą przebiegać podziemne linie elektroenergetyczne średniego napięcia, które zasilą obiekty Stacji Pomp w Jeżowie. Mieszkańcy muszą się więc liczyć z pracami ziemnymi na ich terenie. Prace rozpoczną się w połowie lipca tego roku i potrwają około 4 miesięcy.
Dzisiaj bardzo poważnie podejmujemy działania w kierunku budowy w Polsce elektrowni atomowych po to właśnie, aby chronić środowisko - powiedział prezydent Andrzej Duda. Wymieniał też inwestycje - m.in. w budowę gazociągów - które zapewnią Polsce suwerenność energetyczną.
Szacunkowy koszt budowy w Polsce bloków jądrowych do 2040 r. wyniesie ok. 105 mld zł - wskazano w informacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy podkreślają, że ostateczna kwota zależy w dużym stopniu od wyboru partnera przy budowie elektrowni.
Jedna piąta przedsiębiorców rozważa nabycie samochodu o napędzie elektrycznym, przy czym aż 90 proc. z nich deklaruje, że jak „elektryk” to w leasingu lub wynajmie długoterminowym – wynika z badań przedstawionych w najnowszym raporcie PKO Leasing.
Mieszkańcy Piotrkowa zwracają uwagę na niedbale parkowane elektryczne hulajnogi. Pojazdy, które można wypożyczać, pozostawiane są na środku chodników, a niekiedy nawet tuż przy przejściach dla pieszych. Są przepisy, które regulują parkowanie elektrycznych hulajnóg, jednak z ich przestrzeganiem bywa różnie.
Pojawia się coraz więcej przypadków wariantu delta koronawirusa w Polsce, jednak nadal jest to wariant mniejszościowy – kilka procent w skali poszczególnych województw – powiedział PAP wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Krzysztof Pyrć.
Choć przeziębienie i grypa kojarzą się z okresem jesienno-zimowym, także latem mogą przytrafiać się nam infekcje wirusowe. W tym czasie jesteśmy narażeni na gwałtowne zmiany temperatur – czy to w związku z przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach i wychodzeniem na zewnątrz, gdzie panuje upał, czy też z dużymi różnicami temperatury między dniem a porankiem czy nocą. W dodatku niektóre letnie dni bywają chłodne i deszczowe. Wspomniane warunki zwiększają ryzyko zachorowania na przeziębienie czy grypę. Jak zapobiegać letnim infekcjom?
Na terenie gminy Aleksandrów prowadzone są intensywne prace związane z budową otwartej sieci światłowodowej w ramach Projektu Operacyjnego Polska Cyfrowa, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
Marszałek Województwa Łódzkiego opublikował Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zawierający daty wygaszenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz termin zakończenia wydobycia węgla brunatnego w regionie bełchatowskim. Przygotowanie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego jest koniecznym działaniem w procesie ubiegania się o środki unijne dla regionu.