Rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej, rewitalizacja parków, nowe szlaki turystyczne i rowerowe czy budowa centrów kultury – to tylko część projektów, które będą realizowane w całym regionie. Dotacje otrzymało aż 26 inicjatyw, z których korzystać będą zarówno mieszkańcy, jak i turyści. W konkursie przewidującym dofinansowania projektów z zakresu kultury i turystyki Zarząd Województwa Łódzkiego rozdysponował ponad 168 mln zł.
Nowe, niskoemisyjne pojazdy, samochody ratowniczo-gaśnicze, turystyczna i zielona infrastruktura — to wszystko jest już w zasięgu ręki samorządowców z Łódzkiego. Znaczące, unijne wsparcie finansowe otrzyma 25 miast i gmin z południowo-wschodniej części regionu.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Piotrkowie Trybunalskim niedawno obchodziła trzecie urodziny. Współpraca między Miejską Biblioteką Publiczną, Centrum Nauki Kopernik i Ministrem Nauki zaowocowała powstaniem miejsca, które codziennie przekonuje mieszkańców miasta, że nauka może być przyjemna i bardzo inspirująca.
Gmina Wola Krzysztoporska otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Wola Krzysztoporska w roku 2024”.
14 listopada 2024 roku, podczas konferencji w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim ogłoszono plany zakupu supernowoczesnego sprzętu medycznego o wartości 1,24 miliona złotych. Środki przeznaczone przez województwo łódzkie umożliwią placówce wyposażenie w zaawansowane technologicznie urządzenia, które w przyszłości znacząco usprawnią diagnostykę i poprawią jakość leczenia pacjentów.
Duże pieniądze trafią do regionu. W Mediatece 800-lecia podpisano porozumienie pomiędzy Województwem Łódzkim a Miastem Piotrków Trybunalski, które jako lider będzie koordynować współpracę samorządów w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Radomsko – Piotrków Trybunalski – Bełchatów. Dzięki tej inicjatywie do 25 gmin w regionie trafi ponad 41 milionów euro, które posłużą finansowaniu nowoczesnych i ekologicznych inwestycji.
Choć woda miała zaledwie 6 stopni Celsjusza i tak była cieplejsza od temperatury powietrza, to nie przeszkodziło Wierzejskim Morsom rozpocząć sezonu morsowania. W sobotę (09.11.2024) zebrali się na plaży kąpieliska "Słoneczko" przy jeziorze Bugaj, aby zamoczyć się w zimnej wodzie. Przed pierwszym w sezonie wejściem odbyła się charytatywna licytacja. Do dyspozycji morsów była gorąca sauna, ognisko z kiełbaskami, ciepła zupa i napoje. Nie zabrakło stałych bywalców, jak i tych, którzy po raz pierwszy odważyli się zamorsować.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to lokalne centrum nauki, w którym można poznawać zjawiska rządzące światem, samodzielnie eksperymentując i rozwiązując zadania konstruktorskie. Piotrkowska SOWA powstała dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim. Inicjatywę finansuje Minister Nauki.
Piotrkowskie Morsy zaczęły kolejny sezon. Dominowały stroje w klimacie halloween. Był też challenge dla Patryka Wysmyka.
Ti była wyjątkowa noc w całej Polsce. 1500 placówek w kraju otworzyły swoje drzwi do późnych godzin, aby pokazać sekrety i tajniki pracy bibliotek. Do akcji po raz kolejny dołączyła Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie. Pracownicy Mediateki 800-lecia przygotowali moc atrakcji. Było literacko, muzycznie i filmowo. Koncert, nieme kino z muzyką na żywo, Trybunały Gier Planszowych, pełna Bawialnia i Warsztatownia LEGO, zabawy, konkursy, warkocze i tatuaże. A na koniec nocne zwiedzanie placówki.