O tym, jak lokalne centrum nauki wpływa na mieszkańców miasta, rozmawiamy z Blanką Cecotą, Kierownikiem Działu Innowacyjne Centrum Nauki i Techniki w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim.
W Waszej Strefie SOWA są 23 stacje badawcze, przy których można badać różne zjawiska, np. działanie siły grawitacji, pamięć sensoryczną, przewodnictwo kostne. Czy takie miejsca są potrzebne w miastach wielkości Piotrkowa Trybunalskiego?
SOWA jest idealnym miejscem do samodzielnego eksperymentowania, obserwowania i badania różnych zjawisk. Jest to istotne nie tylko dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ale również dla dorosłych, którzy dotychczas nie mieli możliwości spotkania z nauką w takiej formie. Tutaj uczymy się aktywnie, sprawdzając, testując i analizując. Piotrkowska SOWA przyciąga odwiedzających nie tylko z naszego miasta, ale z całego regionu. Przyjeżdżają do nas wycieczki z pobliskich miejscowości, a nawet z dużych miast.
Centra nauki, takie jak SOWA czy Centrum Nauki Kopernik, z którym blisko współpracujecie, to nie są miejsca tylko dla dzieci. Czy dorośli są u Was częstymi gośćmi?
Często przyprowadzają ich dzieci, które wcześniej u nas były, i wspólnie z nimi eksperymentują. Patrzymy na takie pary z wielką radością, bo SOWA okazuje się być atrakcyjnym miejscem także dla naszych starszych gości – bardzo intensywnie angażują się w samodzielne eksperymenty przy poszczególnych eksponatach. Szczególnie lubią wyzwania matematyczne, np. łamigłówki, które czekają na odwiedzających przy Matematycznych puzzlach. Dużo czasu spędzają również w Majsterni, czyli przestrzeni szczególnie inspirującej i pobudzającej kreatywność. Mierzą się tutaj z zadaniami konstruktorskimi – budują mosty, wieże i maszyny latające, często w zespołach – ćwicząc przy tym komunikację, ale także krytyczne i analityczne myślenie – wszystko w myśl idei lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie.
Jak Strefa SOWA wpisuje się w działania Mediateki?
Miejska Biblioteka Publiczna ma bardzo szeroką ofertę edukacyjną. Nie tylko prowadzimy tu zajęcia dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu, ale także organizujemy cykliczne wydarzenia naukowe. Bardzo często SOWA znajduje się w centrum tych wydarzeń. W ramach samej Strefy oferujemy warsztaty konstrukcyjne z klockami LEGO czy wielokulturowe warsztaty familijne. Ciekawą propozycję stanowią również zajęcia prowadzone w Strefie przez Ambasadora Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska. Ponadto w Mediatece działają dwa Kluby Młodego Odkrywcy (KMO) „Kot w okularach” i MediaSAT. Od ubiegłego roku Mediateka pełni rolę partnera regionalnego programu KMO. Dzięki temu współtworzymy niezwykłą sieć edukacyjną oraz współpracujemy z jednostkami z całej Polski. Sieci, w ramach których działamy, prowadzi i wspiera Centrum Nauki Kopernik – nasz partner.
Inicjatywa „SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028.