artykuł sponsorowany

SOWA: Nasze drzwi są dla Was otwarte!

Środa, 20 listopada 2024
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Piotrkowie Trybunalskim niedawno obchodziła trzecie urodziny. Współpraca między Miejską Biblioteką Publiczną, Centrum Nauki Kopernik i Ministrem Nauki zaowocowała powstaniem miejsca, które codziennie przekonuje mieszkańców miasta, że nauka może być przyjemna i bardzo inspirująca.
SOWA: Nasze drzwi są dla Was otwarte!

O tym, jak lokalne centrum nauki wpływa na mieszkańców miasta, rozmawiamy z Blanką Cecotą, Kierownikiem Działu Innowacyjne Centrum Nauki i Techniki w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim.

 

W Waszej Strefie SOWA są 23 stacje badawcze, przy których można badać różne zjawiska, np. działanie siły grawitacji, pamięć sensoryczną, przewodnictwo kostne. Czy takie miejsca są potrzebne w miastach wielkości Piotrkowa Trybunalskiego?

 

SOWA jest idealnym miejscem do samodzielnego eksperymentowania, obserwowania i badania różnych zjawisk. Jest to istotne nie tylko dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ale również dla dorosłych, którzy dotychczas nie mieli możliwości spotkania z nauką w takiej formie. Tutaj uczymy się aktywnie, sprawdzając, testując i analizując. Piotrkowska SOWA przyciąga odwiedzających nie tylko z naszego miasta, ale z całego regionu. Przyjeżdżają do nas wycieczki z pobliskich miejscowości, a nawet z dużych miast.

 

Centra nauki, takie jak SOWA czy Centrum Nauki Kopernik, z którym blisko współpracujecie, to nie są miejsca tylko dla dzieci. Czy dorośli są u Was częstymi gośćmi?

 

Często przyprowadzają ich dzieci, które wcześniej u nas były, i wspólnie z nimi eksperymentują. Patrzymy na takie pary z wielką radością, bo SOWA okazuje się być atrakcyjnym miejscem także dla naszych starszych gości – bardzo intensywnie angażują się w samodzielne eksperymenty przy poszczególnych eksponatach. Szczególnie lubią wyzwania matematyczne, np. łamigłówki, które czekają na odwiedzających przy Matematycznych puzzlach. Dużo czasu spędzają również w Majsterni, czyli przestrzeni szczególnie inspirującej i pobudzającej kreatywność. Mierzą się tutaj z zadaniami konstruktorskimi – budują mosty, wieże i maszyny latające, często w zespołach – ćwicząc przy tym komunikację, ale także krytyczne i analityczne myślenie – wszystko w myśl idei lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie.

 

Jak Strefa SOWA wpisuje się w działania Mediateki?

 

Miejska Biblioteka Publiczna ma bardzo szeroką ofertę edukacyjną. Nie tylko prowadzimy tu zajęcia dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu, ale także organizujemy cykliczne wydarzenia naukowe. Bardzo często SOWA znajduje się w centrum tych wydarzeń. W ramach samej Strefy oferujemy warsztaty konstrukcyjne z klockami LEGO czy wielokulturowe warsztaty familijne. Ciekawą propozycję stanowią również zajęcia prowadzone w Strefie przez Ambasadora Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska. Ponadto w Mediatece działają dwa Kluby Młodego Odkrywcy (KMO) „Kot w okularach” i MediaSAT. Od ubiegłego roku Mediateka pełni rolę partnera regionalnego programu KMO. Dzięki temu współtworzymy niezwykłą sieć edukacyjną oraz współpracujemy z jednostkami z całej Polski. Sieci, w ramach których działamy, prowadzi i wspiera Centrum Nauki Kopernik – nasz partner.

 

 

Inicjatywa „SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028.

 


Zainteresował temat?

0

1


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat