By opisać budynki Wielkiej i Małej Synagogi należy cofnąć się do czasów, gdy w Piotrkowie powstała gmina żydowska, powołana w 1679 roku na mocy przywileju króla Jana III Sobieskiego. To jej staraniami 10 lat później we wschodniej części miasta, zwanej wtedy Wielką Wsią, stanęła bóżnica i sąsiadujący z nią kirkut, czyli cmentarz żydowski. Choć trzeba pamiętać, że Żydzi osiedlili się w Piotrkowie o wiele wcześniej, tworząc swoje małe miasteczko, co jest zresztą tematem na osobny artykuł. A my wróćmy do Synagogi...
Noc z soboty (10.04) na niedzielę nie należała do spokojnych dla piotrkowskich strażaków. Około godziny 1.00 w nocy zaczęła się seria podpaleń altanek śmietnikowych. Płonęły śmietniki w obrębie ulic 9 maja, Słowackiego i Kołłątaja.
Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał nieodpłatnie 10 lamp ultrafioletowych „Zenithlab ZXC-II UVC” od jednej z firm z Tomaszowa Mazowieckiego.
Trwają szczepienia służb mundurowych, przeciw COVID-19. Obok wojska czy policji, szczepionki przyjmują też przedstawiciele służby więziennej, w tym także Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim.
Piotrkowski klub Konfederacji zorganizował w sobotę (10.04) konferencję prasową, w ramach której jego przedstawiciele zwrócili uwagę m.in. na zapaść służby zdrowia w Polsce czy wpływ koronawirusa na funkcjonowanie społeczeństwa. Członkowie ugrupowania poinformowali też, że postanowili przyłączyć się do projektu pn. "Otwieramy gospodarkę".
Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia, w Polsce jest 24 856 kolejnych chorych na COVID-19. Minionej doby w województwie łódzkim potwierdzono 1671 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 61 osób, 6 z nich nie posiadało chorób współistniejących. Mamy natomiast 2337 ozdrowieńców.
W sobotę (10.04) minęło 11 lat od katastrofy smoleńskiej. Pamięć ofiar, uczcili złożeniem kwiatów pod pomnikiem katyńskim między innymi przedstawiciele Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.
Zachwycamy się świetnie dopracowanymi fabułami zagranicznych autorów, jak Steven King, Harlan Coben czy Jo Nesbo, a tymczasem mamy wśród rodzimych autorów równie mistrzowskich powieściopisarzy. „Amok” zaskakuje jeszcze bardziej niż dwie poprzednie książki w trylogii Izabeli Janiszewskiej, a finałowy tom przedstawiający losy uczniów L.O. im. Freuda wywołuje ciarki podczas czytania. W obu przypadkach aż szkoda, że to już koniec, bo czytelnik pozostaje z niedosytem. Dlatego trzecia propozycja to „coś lekkiego”, nie tylko dla młodzieży.
Systematycznie poprawiają się warunki komunikacyjne dla mieszkańców okolic budowy odcinka autostrady A1 węzeł Tuszyn – Piotrków Trybunalski. Do użytku oddano wiadukt na drodze powiatowej Srock – Wodzinek, zatem mieszkańcy tych miejscowości nie będą już musieli korzystać z objazdów.
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w piątek (9 kwietnia) przed południem na ul. Wojska Polskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Między ulicami Źródlaną a Jasną, potrącony został rowerzysta.