
„Zbrojna agresja Rosji na Ukrainę spowodowała bardzo trudną sytuację na rynkach paliw, co przekłada się również na wyższe koszty wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Specyfika rynku ciepła, który w przeciwieństwie do rynku energii elektrycznej ma charakter lokalny, a dodatkowo zasady taryfowania wytwarzania ciepła są odmienne w przypadku ciepłowni i jednostek kogeneracji, powoduje, że odbiorcy w poszczególnych miastach w różnym stopniu, terminie i z inną częstotliwością odczuwają podwyżki cen ciepła. Wejście w życie ustawy ochroni odbiorców przed wysokimi kosztami ciepła, a jednocześnie pozwoli wytwórcom ciepła na jego produkcję w oparciu o zatwierdzoną przez prezesa URE taryfę” - komentuje ustawę wprowadzającą mechanizm ograniczenia podwyżek cen ciepła Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. oraz prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.
"Ustawa o totalnej inwigilacji" - tak procedowane w Sejmie nowe przepisy nazywają działacze Konfederacji. Ich zdaniem ustawa pozwoli rządzącym na wgląd w naszą korespondencję internetową. W poniedziałek przed biurem Prawa i Sprawiedliwości w Piotrkowie przedstawiciele Konfederacji zorganizowali konferencję prasową, podczas której ostrzegali przed nowymi przepisami.
W całej Polsce trwają akcje połączone ze zbieraniem podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie finansowania zabiegów in vitro z finansów publicznych. W sobotnie (19.11.2022) przedpołudnie w Rynku Trybunalskim także można było wyrazić swoje poparcie tej inicjatywy. Zachęcała do tego grupa piotrkowian oraz poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Grabarczyk.
Po uchwaleniu przez Sejm ustawy, na mocy której gminy mogą sprzedawać węgiel po preferencyjnych cenach decydują się na to kolejne samorządy. Również mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego będą mogli składać wnioski o tańszy opał. Uprawnionych do tego jest co najmniej 5 300 gospodarstw.
Każdy kto chciałby poprzeć pomysł podniesienia renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, będzie miał ku temu okazję także w Piotrkowie Trybunalskim. W czwartek (14.07.2022) i niedzielę (17.07.2022) będą tu zbierane podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie.
Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii, gościł w środowe popołudnie w Piotrkowie. W siedzibie Starostwa Powiatowego spotkał się z samorządowcami i urzędnikami, z którymi rozmawiał o nowelizacji ustawy dotyczącej planowania przestrzennego.
Czy miasto może dopłacić do śmieci, aby obniżyć cenę odbioru odpadów? Dyskusja się nie kończy. W poniedziałek do zarzutów prezydenta odniósł się Łukasz Janik. - Wytłumaczę panu zapisy ustawy śmieciowej, ponieważ wprowadza pan mieszkańców w błąd - mówił.
Tak zwana ustawa 1449, czyli akt poświęcony zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi był tematem wtorkowej (14 września) konferencji prasowej piotrkowskich działaczy Konfederacji. Zebrani w Rynku Trybunalskim działacze podkreślali, że dokument to „ustawa o segregacji sanitarnej".
Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego i okolic ponownie spotkają się, by protestować przeciw ustawie "Lex TVN". Niektórzy mieszkańcy miasta nadal obawiają się o to, że stacja może zostać zamknięta.