W tym roku prawosławne święta wielkanocne w porównaniu do katolickich wypadają bardzo późno. Rozpoczęły się w niedzielę 2 maja, a zakończą trzecim dniem świąt we wtorek 4 maja. Nasz reporter odwiedził dziś piotrkowską cerkiew przy ul. Słowackiego.
W piątkowy wieczór (16.04) przy ul. Karolinowskiej w Piotrkowie doszło do kolizji, na skutek której w ręce policji wpadł pijany kierowca. Miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.
Radomszczańscy policjanci uratowali desperata, który chciał skoczyć z balkonu usytuowanego na drugim piętrze bloku przy ulicy Rolnej w Radomsku. 27-latek podczas negocjacji był bardzo pobudzony, nerwowy i agresywny, a interweniującym, groził niebezpiecznymi narzędziami.
Policjant wydziału wywiadowczego, po zakończonej służbie, ujął nietrzeźwego kierowcę samochodu osobowego. 36-latek zasnął w swoim pojeździe, na przejeździe kolejowym. Po sprawdzeniu okazało się, że posiada też sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Piotrkowscy policjanci zatrzymali 23-latka, który chwilę wcześniej ukradł paliwo na jednej ze stacji w gminie Rozprza. Mężczyzna miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem.
Jak Święta Wielkanocne wyglądały w mediach, chociażby w prasie, przed laty? Co oferowały gazety naszym dziadkom i pradziadkom w tygodniach poprzedzający Wielkanoc?
Poniedziałek Wielkanocy jest kolejnym dniem oktawy wielkanocnej, trwającej przez 8 dni począwszy od pierwszej niedzieli wielkanocnej. Okres ten traktowany jest, jako jedna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Mimo wyjątkowego charakteru wierni tego dnia nie są zobowiązani do udziału we mszy św.Zgodnie z tradycją w świątyniach w Polsce, Poniedziałek Wielkanocny eucharystie sprawowane są jednak według porządku niedzielnego.
Pomimo pandemii i dużej liczby zakażeń, mieszkańcy naszego miasta bardzo licznie odwiedzali w Wielkanoc piotrkowskie nekropolie oraz groby swoich bliskich. Na ulicach przylegających cmentarzy trudno było o miejsce parkingowe, rozstawione było mnóstwo stanowisk z kwiatami oraz zniczami, ale piotrkowianie zachowywali się odpowiedzialnie - przestrzegali obostrzeń, nie grupowali się i nosili maseczki ochronne.
Jednym z ulubionych zwyczajów wielkanocnych wśród piotrkowian jest rodzinne odwiedzanie Grobów Pańskich, przygotowywanych we wszystkich kościołach. Nasz reporter chciał podtrzymać tę tradycję, ale okazało się to niemożliwe, gdyż większość świątyń była zamknięta z powodu pandemii. Udało się to tylko w kościele oo. Bernardynów, gdzie akurat trwała liturgia.
Wobec wszystkiego, co się wydarza, potrzeba nam wciąż nadziei. Nadzieja Jezusa wnosi do naszych serc pewność, że Bóg potrafi wszystko obrócić ku dobru, bo nawet z grobu wydobywa życie – mówił w sobotę w czasie homilii prymas Polski abp Wojciech Polak.