Wielkanoc to coroczne święto, które jest najstarszym i najważniejszym wydarzeniem w religijnym kalendarzu chrześcijańskim. Celebruje ono mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa i jest przy tym świętem ruchomym. Przypada na koniec marca lub kwiecień, co w praktyce oznacza w pełni wiosenny okres. Z tego względu wszelkie dekoracje wielkanocne to zwykle kolorowe i radosne ozdoby, w tym także typowe dla tego okresu kwiaty. Kompozycje wielkanocne można kupić gotowe lub też zdecydować się na własną wariację z wykorzystaniem wybranych roślin. Co więc najlepiej sprawdzi się na wielkanocnym stole? Podpowiadamy!
Już po raz szósty - po dwóch latach covidowej przerwy - w gminie Czarnocin zorganizowano Koszyczek Wielkanocny, czyli imprezę wprowadzającą mieszkańców gmiy w klimat zbliżających się świąt.
Konkurs na najpiękniejszą palmę, konkursy i warsztaty dla dzieci, występy artystyczne oraz stoiska kupieckie - to atrakcje tegorocznego Jarmarku Wielkanocnego w Piotrkowie.
Już w niedzielę odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wiele atrakcji czeka także w Piotrkowie. Sprawdziliśmy, co czeka nas w ten weekend.
Adrian Kowalski został, na jeden dzień, nowym wójtem gminy Rozprza. Taki wyjątkowy dla siebie prezent wylicytował – za kwotę 5 tys. złotych – podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Przyjeżdżający do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegali obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu – poinformował PAP rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
W tym roku prawosławne święta wielkanocne w porównaniu do katolickich wypadają bardzo późno. Rozpoczęły się w niedzielę 2 maja, a zakończą trzecim dniem świąt we wtorek 4 maja. Nasz reporter odwiedził dziś piotrkowską cerkiew przy ul. Słowackiego.
Jak Święta Wielkanocne wyglądały w mediach, chociażby w prasie, przed laty? Co oferowały gazety naszym dziadkom i pradziadkom w tygodniach poprzedzający Wielkanoc?
Poniedziałek Wielkanocy jest kolejnym dniem oktawy wielkanocnej, trwającej przez 8 dni począwszy od pierwszej niedzieli wielkanocnej. Okres ten traktowany jest, jako jedna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Mimo wyjątkowego charakteru wierni tego dnia nie są zobowiązani do udziału we mszy św.Zgodnie z tradycją w świątyniach w Polsce, Poniedziałek Wielkanocny eucharystie sprawowane są jednak według porządku niedzielnego.
Pomimo pandemii i dużej liczby zakażeń, mieszkańcy naszego miasta bardzo licznie odwiedzali w Wielkanoc piotrkowskie nekropolie oraz groby swoich bliskich. Na ulicach przylegających cmentarzy trudno było o miejsce parkingowe, rozstawione było mnóstwo stanowisk z kwiatami oraz zniczami, ale piotrkowianie zachowywali się odpowiedzialnie - przestrzegali obostrzeń, nie grupowali się i nosili maseczki ochronne.