Jednym z ulubionych zwyczajów wielkanocnych wśród piotrkowian jest rodzinne odwiedzanie Grobów Pańskich, przygotowywanych we wszystkich kościołach. Nasz reporter chciał podtrzymać tę tradycję, ale okazało się to niemożliwe, gdyż większość świątyń była zamknięta z powodu pandemii. Udało się to tylko w kościele oo. Bernardynów, gdzie akurat trwała liturgia.
Tegoroczne Święta Wielkanocne będą kolejnymi, które upłyną pod znakiem pandemii koronawirusa. Obostrzenia, jakie wprowadził tym razem rząd są jednak mniej rygorystyczne niż choćby te, których musieliśmy przestrzegać w czasie zeszłorocznej Wielkanocy, mimo że zakażeń mamy zdecydowanie więcej. Sprawdziliśmy, w jaki sposób powinniśmy w czasie świąt zachowywać się w kościołach oraz czy wszystkie elementy liturgicznego przeżywania tego okresu, zostają zachowane.
Noc z czwartku na piątek przyniosła nam zmianę pogody: popadał deszcz, a wiatr przybrał na sile. Co czeka mieszkańców regionu w świąteczny weekend?
Wielkanoc to czas, który niesie ze sobą radość i nadzieję. Niech więc zapukają one do naszych domów i zagoszczą w nich na długo.
To już drugie Święta Wielkanocne, które spędzimy w cieniu pandemii koronawirusa. Wprowadzone ograniczenia w liczbie wiernych w kościołach i apele o ograniczenie spotkań rodzinnych i towarzyskich do niezbędnego minimum po raz kolejny sprawią, że będą to zupełnie inne święta. Jednak nie zmienia się ich znaczenie i symbolika, a także poprzedzający święta cykl liturgiczny.
Konkurs na antenie Radia Strefa FM Piotrków
Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu, który jest okresem mającym przygotować katolików do najważniejszego kościelnego święta, czyli Wielkiej Nocy. Rozmawialiśmy z ks. Grzegorzem Chirkiem, proboszczem parafii św. Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim o tym jak będzie wyglądał ten wyjątkowy czas w cieniu pandemii.
Dopiero co świętowaliśmy Boże Narodzenie, a już śmiało możemy szykować się do Wielkanocy. W jednym z piotrkowskich marketów już dostępne są artykuły z oferty wielkanocnej.
W środę przypada wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. W tym terminie święta obchodzą prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.
W Kościele katolickim 6 stycznia obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego, w polskiej tradycji nazywana świętem Trzech Króli.