1 lutego na ekrany kin Helios w całej Polsce trafi niezwykły film dokumentalny pt. „Serce Ojca”, poświęcony postaci św. Józefa –patrona rodzin, ojców i całego Kościoła. To wyjątkowa okazja, aby bliżej poznać świętego, który od wieków jest wzorem pokory, wierności i cichego wypełniania woli Bożej. Film po raz pierwszy zostanie pokazany w Piotrkowie.
Wierni kościoła obrządku prawosławnego obchodzą dziś święto Jordanu, czyli obrzęd święcenia wody. Przypada ono zawsze 19 stycznia na pamiątkę Chrztu Pańskiego Jezusa Chrystusa w Jordanie. Tradycyjnie już nad jeziorem Bugaj w Piotrkowie dokonano poświęcenia wody, którą wierni obymwali sobie twarze i dłonie oraz kąpali się w niej.
Marcepan, czyli słodka masa z migdałów utartych z cukrem oraz wodą różaną to kiedyś przysmak dostępny tylko dla możnych, do tego wyrabiany jedynie przez aptekarzy. Do Europy trafił z krajów arabskich, a do Polski – niewykluczone, że z kupieckiej Wenecji. Smakołykiem miał zajadać się król Zygmunt Stary, który często bywał w Piotrkowie Trybunalskim. To właśnie tu, od ponad dekady, działa Muzeum Marcepanów.
W poniedziałek (06.01.2025) już po raz kolejny ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł Orszak Trzech Króli. Wydarzenie przyciągnęło piotrkowskie rodziny z dziećmi, przyszli specjalnie by podziwiać uliczne jasełka organizowane od 2005 roku.
Wigilia w Kościele Prawosławnym przypada na 6 stycznia. W czasie gdy katolicy obchodzą święto Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), osoby wyznające prawosławie szykują się do Wigilii Bożego Narodzenia, która według kalendarza juliańskiego wypada dwa tygodnie po świętach tradycyjnie obchodzonych przez katolików. Jednak od czasów agresji Rosji na Ukrainę osoby wyznające prawosławie przybyłe do Piotrkowa ze wschodu coraz częściej celebrują w czasie tym, co większość Polaków.
W okresie świąt Bożego Narodzenia nie mogło zabraknąć propozycji, które przeniosą nas w świąteczny klimat. Dlatego znajdziecie m.in. kryminał, którego akcja toczy się wokół świątecznego drzewka oraz komedię kryminalną, dzięki której można będzie uśmiać się do łez podczas lektury. Jest też propozycja dla miłośników historii miłosnych. Poniżej zestaw nie tylko na święta.
Ruchoma szopka w Klasztorze oo. Bernardynów od ćwierćwiecza przyciąga mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego w okresie świąt Bożego Narodzenia. Rodzice specjalnie przyprowadzają swoje dzieci, aby te na własne oczy mogły zobaczyć kunszty ruchomej szopki z ruchomymi elementami. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia (25.12.2024), aby zobaczyć szopkę, trzeba było odstać w kolejce wiernych.
Komendant Miejski Policji w Piotrkowie Trybunalskim mł. insp. Radosław Malanowski oraz Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Piotrkowie Trybunalskim mł. insp. Grzegorz Kotarski otrzymali Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy ZHD 54. Światło to jest symbolem miłości, pokoju i nadziei na lepszą przyszłość.
Święta to czas, który kojarzy się ze spotkaniami w gronie rodziny i obdarowywaniem bliskich upominkami, ale to nie wszystko. Polacy kultywują tradycję dzielenia się i nie zapominają o tych, którzy posiadają mniej. Kiedyś to było puste miejsce przy stole dla zagubionego wędrowca, a dzisiaj – jak pokazuje najnowsze badanie VeloBanku, ponad 50% Polaków włącza się w akcje pomocowe w okresie Bożego Narodzenia.
Wigilia to czas, który kojarzy się z rodzinnym ciepłem, kolędowaniem i wspólnym spędzaniem czasu. Nie każdy ma możliwość spędzenia tego magicznego czasu w gronie bliskich. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piotrkowie wraz z Dziennym Domem Pomocy Społecznej jak co roku organizuje spotkania Wigilijne dla osób starszych i potrzebujących.