Zawodnik piotrkowskiego Atletycznego Klubu Sportowego, Magomedmurad Gadżijew wystąpi w finale zapaśniczych mistrzostw świata w Oslo. Murad o złoto powalczy we wtorek (5 października) po godzinie 18:00.
5 lub 8 października - w przekazach historycznych te dwie daty przewijają się jako czas utworzenia getta żydowskiego w Piotrkowie Trybunalskim - pierwszego takiego miejsca w Europie. W 82. rocznicę tego wydarzenia przypominamy artykuł Agnieszki Warchulińskiej o tragicznych losach piotrkowskich Żydów w czasie II wojny światowej.
4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Choć dla wielu może być to zaskakujący fakt, ale geneza dzisiejszego święta wywodzi się z… kościoła katolickiego. Tego dnia w kościele wspomina się bowiem świętego Franciszka, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.
31. edycja Męskiego Publicznego Różańca odbyła się w sobotę (2 października) w Piotrkowie. Wspólną modlitwą, uczestnicy inicjatywy otoczyli siebie i swoich bliskich, ale także mieszkańców ziemi piotrkowskiej.
Z trzema brązowymi medalami, zdobytymi w prestiżowym konkursie promującym edukację zawodową EuroSkills 2021 rozegranym w austriackim Grazu, wrócili reprezentujący Polskę młodzi profesjonaliści.
Mimo że przekraczamy granicę 1000 zakażeń dziennie to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach. Liczby te nie są takim zagrożeniem dla wydolności systemu opieki zdrowotnej, żeby podejmować drastyczne decyzje – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Ciało mężczyzny zostało znalezione w przydrożnym rowie w miejscowości Stradzew w gminie Wola Krzysztoporska. Czynności wyjaśniające okoliczności śmierci mężczyzny prowadzi piotrkowska policja pod nadzorem prokuratury.
Życie ludności cywilnej zamieszkującej nasze miasto było bardzo trudne już od pierwszych dni września 1939 roku. Miasto w wyniku działań wojennych było kilkukrotnie bombardowane, a w dniach 4-6 września w okolicy rozegrała się bitwa pod Piotrkowem. Niestety po zakończeniu regularnych walk, cywilom wcale nie było łatwiej. Życie piotrkowian pod niemiecką okupacją opisuje dr Małgorzata Piotrowska. Zapraszamy do lektury pierwszej części jej tekstu.
"Już w pierwszych dniach okupacji wprowadzono godzinę policyjną oraz zakaz spotykania się w większym gronie osób. Niemiecki okupant szybko zadbał również o unicestwienie wszelkich przejawów życia kulturalnego polskich mieszkańców Piotrkowa" - pisze w drugiej części tekstu poświęconego życiu piotrkowian pod okupacją dr Małgorzata Piotrowska.
Bieda i głód - to największe problemy, z którymi musieli mierzyć się piotrkowianie w czasie niemieckiej okupacji. Wynikały one m.in. z niedostatecznego zaopatrzenia miasta w liczne towary, a także reglamentacji artykułów spożywczych wprowadzonej już 1939 roku. O tym, jak mieszkańcy miasta radzili sobie z codziennymi trudnościami dowiecie się z trzeciej, ostatniej części opowieści o życiu w okupowanym Piotrkowie.