Produkcja i magazynowanie związane są z uwalnianiem substancji lotnych, które w określonych warunkach mogą zapalić się i w efekcie doprowadzić do wybuchu. Mało pracowników zdaje sobie sprawy z zagrożenia, czasami niewielka iskra wystarczy do rozpoczęcia procesu spalania. Dlatego też tak istotne jest przestrzeganie przepisów oraz stosowanie się do rozporządzeń. W ten sposób można uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
Rolnicy i hodowcy z gmin Grabica, Moszczenica i Czarnocin mają powody do zadowolenia. Potwierdziły się nasze informacje dotyczące zniesienia części restrykcji
na tych terenach. Teraz obrót trzodą chlewną będzie łatwiejszy.
Powiat piotrkowski nie będzie już w czerwonej strefie ASF? Jest na to duża szansa, a decyzję w tej sprawie podejmą kraje członkowskie UE. Jeśli będzie ona korzystna, to kolor strefy zmieni się na niebieski, a to dobra wiadomość dla rolników i hodowców.
Piotrków Trybunalski oraz większość gmin powiatu piotrkowskiego znajduje się aktualnie w tzw. niebieskiej strefie ASF. Są też terytoria objęte strefą czerwoną. To obszary, na które nałożone są pewne ograniczenia, ale w których obrót trzodą chlewną jest możliwy. Trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. To duży problem, bo przetwórcy z premedytacją starają się zaniżyć ceny skupu.
Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń pojawił się w bezpośrednim sąsiedztwie ziemi piotrkowskiej, o czym poinformował nas Konrad Dereń, powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę miast i powiatów objętych (od soboty) czerwoną strefą bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa. Piotrków nadal pozostaje w czerwonej strefie, dodatkowo objęte nią zostały m.in. powiaty piotrkowski, bełchatowski i radomszczański. Ponadto premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej przedstawił nowe obostrzenia.